teisipäev, 20. november 2018

Hamburgeripizza

Kes ütles et talvel burksi teha ei saa ja üleüldse kes ütleb et burger peab olema kukliga. Millalgi jäi selline vahva erilahendus silma ja kohe talletasin  retseptivaramusse. Ühes küljest justkui pizza ja teisest jällegi burger. Usun et lapsed ostaks küll sellega ära. Kuna lapileiba on siinses kaubanduses  (just sellist nagu olen harjunud endale üle lahe vedama) raske leida, siis kasutasin sedapuhku väikeseid ümmargusi lavashe. Täitsa suvalises poes hakkas silma ja täitsa töötas, võib-olla tiba õhuke oli, aga ajas asja ära. Kuigi nüüd avastasin just nädalavahetusel Stockmannist midagi sarnast Soome lapileivale, oli küll nimetusega  Nordic bread vms, aga väga ligilähedane, küll tiba paksem ja tihkem, aga hakkas juba looma. Nüüd vähemalt tean kust seda toorainet otsima minna. Möödudnud suvel  proovisime ka esimest korda kartuliga varianti, kuid pean ütlema et klassika on ikka rohkem minu maitsemeele järgi. Huvitav et mulle Prismas pole selline toode silma hakanud. Ka ju nagu Soome pood.


Vaja (6-le):

6 lapi leiba

250g hakkliha (mina kasutasin veise oma)
soola, pipart
½ väikesest punasest sibulast
1 marineeritud kurk
1 suur tomat
70g tomatipüreed
sinep
ketšup
6 Cheddari juustu viilu
seesamiseemned


Pruunista hakkliha pannil, maitsesta soola-pipraga. Lõika punane sibul väikesteks kuubikuteks ja lõika marineeritud kurk ning tomat õhukesteks viiludeks. Määri lapileivad tomatipüreega, aseta peale pruunistatud hakkliha ning hakitud sibul ja pane sinna peale veidi ketšupit ja sinepit. Nüüd aseta marineeritud kurgi viilud ning tomativiil. Kata kõik omakorda juustuviiluga. Küpseta 200kraadi juures nii umbes 5 minutit, kuni juust on sulanud ja pizza soojenenud.  Puista enne serveermist peale seesamiseemneid. Let the burger party begins!

allikas: Kinuskikissa.fi

teisipäev, 13. november 2018

Kreemine kanamaksapasteet

Kaugel need jõuludki enam on, vaid mõned nädalad minna, nii viis ja natuke peale. See aeg läheb paganama kähku, varsti on päkapikud ja mandariinid ja advendikalender. Viimane mul nurgas juba ootel, ikka eestimaine ja Kalevi oma. Kui need suured kalendrid, kus iga päev sees 1 komm nende sortimendist ja 24dal sussišokolaad, müüki paisati, olen selle andunud fänn. Ja et mitte 30.novembri õhtul nagu hull mööda linna seda kuskilt taga ajada (loe: kõik vähegi targad on juba selleks ajaks endale muretsenud), siis soetasin varakult valmis, kohe kui müügil nägin. "Tere tali" on selleaastase nimi. Lund tegelikult võiks ju ka juba tulla. Aga miks ma sellest kõigest räägin. Nimelt pasteeti söön ma suurima heameelega aastaringi, kuid millegipärast alati hakkavad selle retseptid kõikjal silma just vastu jõule ja endalegi tekitab juba sellise ootuse tunde peale -  oh, kui juba pasteeti saab, siis hakkavad jõulud lähenema. Ja et ikka jõulude ajal kõik ideaalselt välja timmitud oleks, siis proovisin just seda retsepti, mis viimases jõuluhõngulises "Toit&Trend" ajakirjas silma hakkas. Maitsev sai, oleksin võinud veidi kreemisemaks ehk isegi töödelda, aga isetehtud leivale määrituna maitses ikka hää.


Vaja(6-8'le):
500g kanamaksa
2dl piima
150g võid
2 sibulat
2 küüslauguküünt
1/2tl jahvatatud muskaatpähklit
näpuotsaga kardemoni
2 loorberilehte
peotäis värsket hakitud tüümiani (mina asendasin kuivatatuga ja kogus täiesti tunde järgi)
1tl soola
1/2tl jahvatatud musta pipart
50ml Vana Tallinna likööri (mina asendasin 40ml konjakiga)
mõni roseepipar

Pasteeditegu võiks alustada tegelikult juba päev enne, puhastades maksa kelmetest ja sidekudedest, asetades piima sisse ning jättes kuni üleöö ligunema(kui väga kiire, siis aitab ka paarist-kolmest tunnist, aga parem üleöö). 
Tõsta maks piimast välja ja kuivata majapidamispaberiga, lõika väiksemateks tükkideks. Haki sibul, küüslauk. Kuumuta pannil veidi võid ning hauta(ära pruunista!) sibulat madalal kuumusel, nii 10 minuti jagu.  Lisa seejärel küüslauk, kuumuta läbi. Lisa nüüd pannile maks, muskaatpähkel, kardemon, tüümian ning loorberilehed. Maitsesta soola-pipraga ning prae, kuni maks on läbi küpsenud ja kergelt pruunistunud. Selleks suure tõenäosusega ei kulu enam kui 5-7 minutit. Kalla pannile ka alkohol, hauta mõni minut. Nopi nüüd loorberilehed välja ja jahuta veidi kogu pannitäit. Tõsta umbes 50g võid kõrvale ja ülejäänud osa lisa maksasegule. Lase sulada ja püreesta kogu mass kannmikseris või köögikombainis ühtlaseks kreemjaks massiks. Maitsesta vajadusel soola-pipraga. Kalla pasteet purki või vormi. Sulata enne kõrvale pandud või ja kalla pasteedile, puista võikihi sisse ka mõni roseepipratera. Pane vormid jahedasse tahenema ja edasi lase ainult hea maitsta.

allikas: "Toit&Trend" november-detsember 2018