teisipäev, 21. jaanuar 2020

Bologna makaronisupp

Kui tavaliselt oleme harjunud pastat sööma ikka nö "praena", siis tegelikult on ka selle supi versioon vahva lahendus, sedapuhku siis Bologna versioon. Mõnusalt paks ja tummine, justnagu pasta, aga samas ka mitte.


Vaja:
õli praadimiseks
3 peeneks hakitud sibulat
3 suuremat porgandit, kuubikuteks lõigatud
2 tükeldatud varssellerit
3 peeneks hakitud küüslauguküünt
250g hakkliha
500g tomatipastat
1,3 L puljongit
1tl suitsupaprikat
4 tüümianioksa
100g penne-pastat
45g riivitud parmesani

Prae sibulaid kuumas õlis mõned minutid, siis lisa porgandid, seller ja küüslauk ning prae 5 minutit, vahepeal segades, kuniks köögiviljad hakkavad pehmenema. Seejärel lisa hakkliha ja sega hoolikalt, nii et see lageneks tükkideks. Kui liha on veidi pruunistunud, lisa tomatipasta ja kuum puljong. Viimasena sega hulka suitsupaprika, tüümian ja veidi musta pipart. Kata pann/pott kaanega ja hauta 15 minutit. Nüüd lisa penne ja keeda suppi 12-15 minutit, kuniks pasta on pehme. Sega kõige lõpuks riivitud juust supi hulka ja naudi! 
Soovi korral võid ka supile peale juustu riivida.

allikas: OmaMaitse jaanuar-veebruar 2020

neljapäev, 16. jaanuar 2020

Tex-Mex mõjutustega kanawrap

Veidike Mehhikot argiõhtusse. Tortilla embuses on kanafilee koos avokaado, salati, paprika ning maisiga. Kõik mõnusa salsakastmega kaetud. Imemaitsev lõuna- või õhtusöök või miks mitte hoopis piknikul nautimiseks või matkale kaasa haaramiseks.


Vaja (4-le):
2 broilerifileed
2 spl salsakastet (Maggi Texicana )
2 küüslauguküünt hakituna
veidi laimimahla
sool, pipar
õli

4 tortillat
salatilehti
majoneesi
konserveeritud maisi (originaalis olid kasutatud läätsed)
2 avokaadot viilutatuna
1 punane paprika, ribadeks lõigatud
salsakastet
sool, pipar

Esmalt valmista kanafilee. Sega salsakaste hakitud küüslaugu, laimimahla ja soola-pipraga. Aseta kanafilee marinaadi (vaata et kõik oleks  kaetud)  ja jäta paariks  tunniks marineeruma.  Võta seejärel marinaadist välja, patsuta veidi kuivemaks ning prae keskmisel kuumusel mõlemalt  poolt 5-7 minutit, kuni filee on läbi küpsenud. Jäta 10 minutiks seisma, enne kui lahti lõikad.  Laota igale tortillale 1 supilusikatäis majoneesi, säti peale salatileht, millele aseta mais, paprikaribad, avokaado ja kanafileetükid.  Kõige peale pane lisaks salsakastet. Rulli tortilla tihedalt kokku ja naudi! 
Soovi korral võid wrapi ka grillile asetada ja mõlemalt poolt kiirelt kuumutada.


allikas: Tuuli retseptid

teisipäev, 14. jaanuar 2020

Kihilised kaerahelberuudud

Tahaks midagi magusat, aga samas nagu ka tervilikumat. Maitsvad krõbedad kaerahelberuudud on just üks võimalus. Sobib tegelikult nii hommikusöögiks, vahepealseks snäkiks kui ka magusalauale! Enne ruutudeks lõikamist jahuta kindlasti maha.


Vaja:
170g võid
5,5dl kaerahelbeid
3 3/4dl jahu
1dl suhkrut
3/4dl pruuni suhkrut
1spl vanillisuhkrut
3/4 -1tl soola
1/2 tl jahvatatud kaneeli
1/4 tl soodat
u 400g külmutatud jõhvikaid(mian kasutasin mustikaid ja vaarikaid)+1/2 dl suhkrut

Sega kokku kaerahelbed, jahu, suhkrud, sool, sooda, kaneel, sulata või. Purusta marjad koos suhkruga köögikombainis püreeks. Vala kuum või kaerahelbemassile ning sega korralikult läbi. Määri u 22x22cm ahjuvorm võiga ning vooderda küpsetuspaberiga. Laota vormi 2/3 kaerahelbemassist ning suru ühtlaseks tihedaks kihiks. Seejärel pane peale marjapüree ning puista ühtlase kihina üle kaerahelbeseguga. Vajuta kergelt püreesse. Küpseta 50-60 minutit eelkuumutatud 180kraadises ahjus kuni küpsetis on pealt krõbe ning kuldne. Jahuta. Lõika ruutudeks ja soovi korral puista üle tuhksuhkruga.

allikas: Selver jõulukiri, Talv 2019

pühapäev, 12. jaanuar 2020

Kodujuustutort troopiliste puuviljadega

Retrokoogid on midagi mis meenutavad meie paljude lapsepõlve. Tarretunud kihtidega oli üks minu vaieldamatuid lemmikuid. Kui nüüd Oma Maitse ilmudes just sedalaadi kook esikaanel ilutses ja retsepti vaadates selgus et minimaalselt küpsetamist ja rohkem seismist, siis tegin kohe proovi. Kuna aasta algus on meie peres sünnipäevaralli ja esimene sünnipäevalaps pole väga magusasõber, siis see sobis ideaalselt lauale. Mitte-magusasõbra unistus võiks kohe öelda. Kodujuust täidises teeb kogu koogi mõnusalt mahedaks ja vana hea tarretis ning konservpuuviljad, oeh...Ja želatiini pole ülemäära mõtet karta. Tehke vaid proovi ja nautige!


Vaja:
2 muna
0,5dl suhkrut
näpuotsaga soola
1dl jahu

380g tops kodujuustu
400ml vahukoort
0,5dl suhkrut
2tl vanillisuhkrut
9 lehte želatiini
2x425g purk troopiliste puuviljade konservi
480g purk virsikupoolikuid siirupis

Alusta biskviiditeost - Vahusta munad soola ja suhkrutega heledaks vahuks, sõelu jao kaupa juurde jahu ning sega õrnalt läbi. Vooderda 24cm lahtikäiv koogivorm küpstuspaberiga ning kalla tainas sisse, tasanda pind ning küpseta eelsoojendatud 180kraadises ahjus 15minutit. Jahtunud biskviit võta vormist ning pane tagurpidi vormi tagasi, eemalda paber põhja küljest. Vajadusel säti külgedel olev paber seintel uuesti sirgeks. Kurna viriskupoolikud ning niisuta biskviiti saadud kompotivedelikuga. Pane 6 želatiinilehte vähemalt 5 minutiks külma vette paisuma. Vahusta vahukoor suhkrutega. Pigista želatiinilehed liigsest veest ning sulata madalal kuumusel. Tõsta supilusikatäis koort kuuma želatiini sisse, sega ühtlaseks. Vala segu peene joana kaussi kodujuustule, pidevalt segades. Sega kohe juurde vahukoor ja kalla segu vormi biskviidile. Tasanda pind ja pane kook paariks tunniks külmikusse tarretuma. Vahepeal lõika viriskupoolikud sektoriteks, nõruta troopilised puuviljad. Võta 2,5dl kompotivedelikku ning pane sinna 3 želatiinilehte paisuma, vähemalt 5 minutit. Seejärel kuumuta vedelikku pidevalt segades, kuni želatiin on sulanud, eemalda tulelt ja jahuta toatemperatuurini. Lao koogi äärde virsikuring ja kuhja keskele puuviljad. Kanna želatiinisegu pintsliga või nirista peene joana ühtlaselt puuviljadele. Aseta veel vähemalt kolmeks tunniks külmikusse, misjärel kanna lauda ja naudi!

allikas: Oma Maitse jaanuar-veebruar 2020