pühapäev, 14. detsember 2008

Gran Canaria 4-11.12

Nagu eelmise postituse lõpus maninisin, et põgeneme Eestist nädalaks, siis allpool tulebki ülevaade kus ja mis nägime ning lihtsalt muljeid.

4.12 - Lend Tallinn - Las Palmas
Hea oli see, et väljalend oli pealelõunat, kuna eelmine õhtu sain koju suht hilja, nii et viimased pakkimised sai jätta ärasõidupäevale. Lend nagu lend ikka, aga kuidagi väga pikaks venis, ca 6:30 tundi. Lennuk oli suhteliselt parajate istmevahedega ja süüa anti ka, kuid ikkagi ühel kohal niikaua istuda muutub painavaks. Üle pika aja sain ka tunda korralikku raputamist, ei teagi millest see tingitud oli. Õnneks oli see vaid lühiajaline ja ülejäänud aeg kulges rahulikult.
Maandusime kohaliku aja (sealne aeg 2 tundi taga meie omast) järgi hotelli kuskil 22-22:30. Esmamulje tubadest (tegu oli apartmenthotelliga, seega meil oli suur tuba koos kööginurgaga ja magamistuba ning vannituba) oli pisut pettumus, aga mida aeg edasi seda rohkem harjusime kohaga ära. Tegelikult polnud tubadel mitte kui midagi viga - kõik oli puhas, avar, aga jubedamalt külm oli seal kõik need päevad. Esimene öö magasin 2 villase teki+voodikattega ja ikka oli külm. Antud asjaolu tingis ka see et tuul puhus meie ukse poolt ja sealt tuhises seda päris korralikult sisse.
Esmane tutvus siis tubadega tehtud, asjad lahti pakitud ning voodi me vajusimegi, sest lend oli ikka jubedalt väsitanud ja ega meie aja järgi oli kell ka juba päris palju.

5.12 - Ärkasime suhteliselt vara, tegime kerge hommikukohvi ja suundusime avastama ümbruts, kuna kohalejõudes eelmine õhtu oli väljas juba suur pimedus (pimedaks läks seal kuskil 18 paiku).
Läksime ja tegime kohe tutvust rannapromenaadiga ja tegime esimesi vajalikke sisseoste kohalikust supermarketist (sööke meie paketis sees polnud, seega vähemalt hommikusöögiks pidi olema miskit külmikus alati).
12:45ks pidime minema(olime ainsad eestlased oma hotellis, seega pidime end mujale vedama) meie lähedalolevasse hotelli, kus siis toimus infotund. Giid nagu ikka luges sõnad kõigile peale, mida tohib ja mida mitte ning tutvustas natuke ümbrust ja saart üldse. Saar suur tegelikult pole, linnulennult on ühest otsast teise 55km. Aga kuna palju (va peamine kiirtee Las Palmas-lõunatipp) tuleb liigelda mägiteedel, siis ei räägita km'st, vaid oletavatast ajakulust. Temalt ostsime siis ka ainsa ametliku ekskursiooni, kus osaleda kavatsesime, Tenerife külastuse.
Peale koosviibimist võtsime suuna kohaliku bussiga ühte lähedalolevasse väikelinna - Puerto de Mogan.

Minu vaieldamatu lemmik kogu reisi vältel. Antud kohta kutsutakse ka kohalikuks veneetsiaks, kuigi sildasid ma seal just väga palju ei näinud. Aga linn ise oli armas väike sadamalinn, hästi palju lilli rõdudel, mis moodustasid omamoodi kaared tänavatel. Kõik olid kuidagi rahulikud, nautisid hetke. Jalutasime siis natuke niisama ringi ning seejärel suundusime võtma väikest einet. Taaskord pean mainima, et mina mitte väga suur kalasööja sõin siis lõhet, mis oli vapustavalt hea. Taas parim kogu reisi vältel. Kõhud täis suundusime tagasi bussipeatuse poole, et mitte jääda viimase bussi peale lootma, mida ei pruugi tulla, nagu meid hoiatati.
Tagasi kuurortis tegime vahepeatuse hotellis, misjärel suudusime tutvuma kohaliku õhtuse meluga ja tegime ka juba esimesed ostud kodustele, et mitte jätta asja viimasele päevale ja siis hulluda. Olime võtnud nõuks, kui näeme midagi mis kellegile oleks vahva, siis nii oligi.

6.12 - Peale hommikusi protseduure suundusime siis tänavatele otsima kohta, kust võiks rentida auto mõneks järgnevaks päevaks. Masin (Citröen Saxo) leitud, käisime veel korra hotelli parklast läbi et kaasavõetud GPS peale panna ja esmane marsruut sisestada.
Marsruut kujunes siis järgnevaks: Playa del Ingles - Mogan - Los Azulejos'e vaatamine - Tocodoman kaktusepark - San Nicolas de Tolentino - Mirador de Balcon vaateplatvorm - Puerto de las Nieves - Agaete - Galdar - Las Palmas - Playa del Ingles.
Ja nüüd siis täpsemalt. Esmalt võtsime siis suuna Mogani peale, esialgu oli ka plaan minna Puerto Rico'sse ja Puerto de Mogani, aga eelmine päev bussiga sõites nägime juba need kohad ära. Seega suundusime otse mägedesse, mida rohkem kuurortist väljapoole, seda mägisemaks kogu teema läks. Ja meile oli sõit seal paras väljakutse, kuna enda auto automaat ja seal seda pea võimatu leida, seega tegime taas sinasõprust manuaaliga :).Aga hakkama saime ja "punn" jäi terveks ka.
Esmalt jäi siis meile teele huvitav vaade, kuidas mäed on oksüdatsiooni tõttu kohati roheliseks värvunud, nimelt siis Los Azulejos on see:

Seal peatudes ja pilte klõpsutades anti meile ka kohaliku poolt proovida mangokooki, mis oli super maitsev.
Taas autosse ja edasi, ning järgmine peatus oli Tocodomani kaktuseparki, kus on rohkem kaktuseliike kui eales ma varem teadnud, mis olid siis paigutatud palmide ja draakonipuude vahele. Samuti tegi seal häält eesel ja mitmed paabulinnud, kes tundusid seal niisama lisaväärtusena olevat.
Peale San Nicolas de Tolentino läbimist jäime peatuma teepervel olevale vaateplatvormile, kust avanes lummav vaade ookeanile. Mõned kohustuslikud pildid ja hops tagasi autosse.
Järgmine peatus oli sadamalinn Puerto de las Nieves, kus me kahjuks ei leidnud ühtegi vaba parkimiskohta(selle tingis arvatavasti asjaolu et kohalikel oli püha ja kõik olid liikvel), mistõttu tiirutasime linnas niisama ringi ja võtsime edasi suuna Galdari peale. Nieves ise tundus sama armas linnake nagu Puerto de Mogan ning kindlasti usun et see oleks mulle meeldinud.
Galdar - see on siis vulkaanijalamil asetsev linn. Seal tegime ka pisukese peatuse, esmalt sõites püstloodis esimesest tänavast üles. Sellega oli küll selline tunne, kui nüüd peaks keegi ees olema ja ukerdama jääma, siis on jama kui keegi meie taha ilmuda otsutaks. Auto pargitud jalutasime natuke ringi. Linn oli suht tühi, mingi väike laadamoodi asi seal kohalikele vist toimus, kuid tundus et seal ka kraabiti juba asju kokku.
Peale jalutuskäiku võtsime siis suuna Las Palmase poole, kust siis kiirteed mööda tagasi lõunasse sõita. Tagasi hotelli saime kuskil 17-17:30.
Peale seda tegime veel jalutuskäigu kohalike elamurajooni San Fernandosse, mis asus meil pea akna taga ning taaskord rannapromenaadil, mis oli seekord juba tuledes.
Siis väike puhkus ja tasulise TV (tasuline selles mõttes, et kui tahtsid vaadata telekat, siis sisestasid mündid kõrvalolevasse automaati ja oplaa pilt ees mõneks ajaks) vaatamine hotellis, peale mida võtsime ette õhtusöögi/drinkimise Hard Rock Cafe's.

7.12 - Seekordne hommik kulges suht pika magamisega, peale mida olime otsustanud võtta sunna mööda kiirdteed Las Palmase poole, et minna teepeal jäävasse suurde uude kaubanduskeskusesse Las Terrazas. Üheks päevaks oli püha läbi ja seega kasutasime kohe võimalust, kuna esmaspäeval oli taas kohalikel vaba päev järgmise püha tõttu. Kuna seal pidi olema suur tehnikapood, siis see oli esmane valik et peaks ära käima. Kuid pilt mis kohapeal antud poes avanes oli kohutav. Ma arvan et jääb alla kohati ka meie "hullude päevade" trügimisele. Tegime huvipakkuvas osas kiire tiiru ja lahkusime avastama teisi poode. Keskus ise oli suht lahedalt tehtud, poode oli hulga ja kõik olid ühel tasandil, oli vaid vaja teha üks suur ring.
Peale mõningaid oste minu poolt aga lahkusime, võttes suuna saare keskosale.
Esimene peatus oli, et vaadata Caldera de Bandama vulkaanikraatrit. See oli 1km lai ja 200 m sügav. Võimas vaade avanes ka kogu ülejäänud saarele.
Edasi võtsime eesmärgiks jõuda Cruz de Tejeda'le, läbides Santa Brigida ja Vega de San Mateo ning kohutava hulga mägiteed me sinna kohale jõudsimegi. Tee sinna oli küll kohati lõputuna tunduv, kuna ikka ja jälle kui arvasin et hakkame kohe kohe jõudma, oli ikka veel näha ees lõputuna jätkuvat mägiteed. Cruz de Tejeda on siis saare üks kõige kommertslikum koht, kus siis igasugu müügiletid püsti löödud ja lastele tehakse sõitu eesliga. Kuid see polnud põhjus miks me sinna läksime, nimelt tahstime näha kuru tippu 1580m kõrgusel tähistavat kivist krutsifiksi. Samuti on seal panoraamis näha nii Tenerife El Teide (hispaania kõrgeim tipp) kui ka Roque Nublo (üks kõrgemaid Gran Canaria tippe).Need nähtud võtsime suuna tagasi kuurorti poole, kuna oli juba vaikselt hirm jääda pimeda peale, ja seda neil mägiteedel kohe üldse ei sooviks. Läbides nii Tejeda, San Bartolome de Tirajana ja veel enne lõpppeatust üks vaateplatvorm olimegi juba pimedas tagasi hotelli parklas.
Peale supermarketi ja pisukest lösutamist TV ees läksime taaskord promenaadile, kuna tahtsime teha nö tuledesäras pilte. Need tehtud,asusime otsima kohta kus einestada. Lõpuks maandusime hotelli kõrval olevasse Iiri pubisse, kus siis nö turistide "issemeelitajana"töötas pesueht eestlane. Tegime kohe väga mitu kokteili ja õlut ning suure söögi, peale mida vajusime unne hetkega, Vähemalt hea lähedal oli tuppa minna.

8.12 - Otsustaime et viime ikkagi natuke varem auto ära, kuna rendimees teatas et ta esmaspäeval vaid 12.30ni tööl, kuna neil püha, et saada tagasi oma deposiit. Kuigi olime temaga ka juba varem kokkuleppe teinud et auto viime tagasi esmaspäeva õhtul, jättes võtmed kõrvalasuvasse poodi ja deposiidi saame tagasi kolmapäeval (teisipäeval olime ise Tenerifel), aga kuna suuremal osas olime näinud kõike mida plaaninud olime, siis ei hakanud riskima.
Nii auto käest antud mõtlesime korra bussiga Las Palmasesse suuna võtta, aga kuna oli juba lõunaaeg ei hakanud pikka teed ette võtma, vaid sõitsime Puerto Ricosse, mis kohe sealsamas. Sõit kestis sinna ikkagi pea tund, kuna buss tegi pea igal nurgal peatuse ja taaskord mägiteed. Olime tegelikult seal linnas juba korra läbisõidul olnud, kui naasesime esimesel päeval Puerto de Moganist, aga tahtsime ka lähemat tutvust teha, seega oli asi otsustatud. Kohale jõudes jalutasime ringi ja lõpuks olime isegi natuke rannas, esmakordselt antud reisi ajal (ilm polnud selleks just väga soosiv). Rahvast oli päris palju, kuid tunni mis me seal olime, oli pea 30 min pilves ja 15 min üritasin olla vapper ja vette saada, sest see oli tõsiselt jahe. Ma ei mõistnud kuidas kõik hullasid seal sees, kui see tundus totaalselt freezing. Et mitte saada südameatakki, tegin end kiirelt märjaks ja väljas taas olingi. Peale seda taas bussiga tagasi oma kuurorti kus siis tegime pika jalutuskäigu rannas kurikuulsate düünide kõrval. Tuul oli nii kõle ja külm, aga nähtud nad said. Pärast veel kosutav söök ja jook taas juba tuttavas Iiri pubis.
Ja varakult tuttu, kuna ees ootas varajane ärkamine Tenerife tõttu.

9.12 - Nagu eelnevalt mainitud ärkasime vara, nii 6:00 paiku. Bussi saime loomulikult oodata ekstra 30 min, aga sõit läks siis lahti naabersaarele Tenerifele.Meie jaoks oli see rahvusvaheline ekskursioon, kuid meid eestlasi oli vast kokku 9. Giid rääkis siis kõigest nii inglise, saksa kui ka itaalia keeles. Läksime esialgu Puerto de las Nieves'sse, et sealt laevale minna. Vesi oli rahulik, aga milleipärast hakkas vahepeal päris korralikult kõigutama. Õnnelikult maabununa sõitsime läbi 2 suure linna, nii sadamalinna Santa Cruz'i kui ka La Laguna. Tegime veel enne mäkketõusu peatuse ja edasi võis sõit alata ainult üles ja üles pealpool pilvi (ligi 3000m kõrgusele), et näha kurikuulsat El Teidet. Peatust tehes oli vaade loomulikult võimas:

Sealtsamast korjasin ka mälestuseks mõned vulkaanilised kivid, mis hetkel kenasti kodus küünla ümber asetatud. Nagu oma väike vulkaan:).
Laskumine oli taaskord vaid üks bussiga keerutamine-keerutamine, kuid alla me lõpuks ka saime. Edasi oli suund Loro Parki, kus siis veetsime vabalt ca 5 tundi. Esmalt sõime lõunat ja pärast loomi uurima. Suurt muljet nagu park ei jätnukdi, loomaaed nagu ikka, kuid põhirõhu panime siis erinevatele showdele. Külastasime nii delfiinide, merilõvide kui ka vaalade show'sid. Vahvad elukad mis muud ikka öelda.
Kuigi aeg kulges seal suht kiirelt. Kui üks etendus läbi, siis vahepeal kiire käik kuhugi elukate elu-olu uurima ja siis taaskord kimamine järgmisele etendusele. Ainus mis seal tõesti muljet avaldas oli Pingviinide planeet, kus on siis suur ruum, mis on täpselt see keskkond kus antud loomakesed looduses elavad. Samuti vahelduvad seal ka aastaajad, nagu normaalses looduses. Kõvasti ikka uurimistööd ja vaeva nähtud, sest samasugust vist naljalt ei leiagi maailmas.
Peale 5 tundi loomi, oli aeg end taas bussis sisse seada, et hakata tagasi minema nö "kodusaarele". Taaskord sama tee sadamasse ja laevaga ülesõit ning mööda kiirteed juba kuurorti. Hotelli saime vast 22-22:30 paiku. Ja kohe oli ka voodi armas, väsimus oli juba võimust võtnud.

10.12 - Viimane päev kohapeal. Mõtlesime mis teha ja otsustasime võtta suuna Maspalomase poole, kuhu me polnudki veel jõudnud. Olime vaid eemalt majakat näinud, mis asub neeme tipus. Taas hopp bussi peale ja kohal me olimegi.
Jalutasime natuke ringi, käisime majaka juures ja mõningad shoppingu urkad. Ja päev oligi juba lõunasse vajunud. See kuurort tundus kuidagi rahulikum, kui meie oma, aga see vist ka tingitud sellest, et seal enam nö rikaste hotelle ja tavainimene sinna ei satugi nii väga. Tagasi jõudes võtsime plaani teha viimased ostud mis kodustele tuua ja pakkisime kohvrid kokku. Õhtul veel söök juba teada tuntud pubis ning varakult linade vahele pugesimegi, kuna hommikul oli äratus juba kell 4:00.

11.12 - Ülivarajane äratus. Buss isegi tuli õigeaegselt ning lennujaamas me juba olimegi. Peale tavapäraseid protseduure chillisime natuke kohvikus ja tegime veel mõne ostu ja nii edasi oli tuttav koht (esmakordselt nägin seda, et enamik inimesi oli pandud istuma sinna kus tulleski) lennukis ning ligi 6 tundi sõitu ja kõledasse ja külma Tallinna me maandusimegi. Kohalik aeg oli siis 15:30. Taksoga koju ja nii see reis meil lõppeski.

Rääkides natuke ilmast mis seal oli, siis oli loomulikult soojem kui meil. Päeval nii 20-25 (mõnes varjulisemas kohas) ning õhtuti nii 13-17. Kuid ausalt minul oli kohati ikka külm. Eeldan ikka palju soojemat kliimat, mitte pakkida end sisse nagu pöörane.
Aga hea vaheldus ikkagi rutiinsele kodu-töö-kodu rütmile.

PS: Parandatud kirjavigadest ja lisatud mõned pildid. Kel huvi rohkem neid vaadata, siis ülal vasakul link.

2 kommentaari:

Maris ütles ...

Vahva reis! Alati värskendav kuskil uues kohas käia. Kas soovitad sihtkohta ka teistele kui mõelda, et mind rohkem just huvitaks just mäed ja loodus ja linnad, mitte niiväga see rannavärk.

Ootan pilte ka!!!! :)

Kati ütles ...

Kui sa randa esmaseks ei pea ja 30 kraadi on liigpalju siis soovitan küll- vaatamist jätkub. Pildid püüan täna õhtul orgunnida.