kolmapäev, 23. jaanuar 2013

Ahjus küpsetatud vikerforell

Lugedes Britt Samoson poeskäiku ajakirja Toit&Trend viimasest numbrist, tekkis paratamatult endalgi kalaisu. See salat mis ta sinna kõrvale soovitas veel võimendas soovi, et peame kala saama ja kohe. Kuna poes ka ilusat ja värkset kala nägime, siis tegimegi proovi.


u 1,5kg jahutatud vikerforell
sidrun
sool-pipar
majonees
punt tilli

Salat:
redis
kurk
tomat
kodujuust
hapukoor



Fileeri kala ja aseta mõlemad fileed fooliumi peale. Raputa peale soola-pipart, tilli ning kata õhukese majoneesikihiga (selle võib ka ära jätta,kuid kuna meil just kodus poolik pakk ootas realiseerimist, siis ka käiku lasime). Kõige peale lõika sidrunirattad. Mässi fileed üleni fooliumisse ja aseta ahju kuskil 200 kraadi juurde 15-20 minutiks. Kontrolli küpsust enne väljavõtmist, see sõltub paljustki ka kala paksusest.
Kuniks kala ahjus, valmista salat. Tükelda redis, kurk ja tomat suupärasteks tükkideks, lisa hapukoor ja kodujuust, veidi soola-pipart ning sega läbi.

Kui kala valmis, serveeri kohe koos salatiga.

Ahjuvorm tomatimahlaga

Üks kiire argiõhtu ning pealegi isevalmiv roog. Olin ajakirja endale niisama koju kaasa vedanud et sirviks siis ka, kuniks meespere oli leidnud kiirelt ja veel kiiremini nõudnud, et seda tehtaks, seetõttu siis proovitud saigi.



Vaja:
10 kartulit (eks see pigem sõltub kartulite suurusest)
4-5spl õli
3spl ürtidega kartuliglasuuri (mina kasutasin küüslaugu oma)
350g peekoniviile (mina kui vana rasva ja pekiäärte vihkaja suutsin läbi suruda karbonaadist lõigatud tükid)
8dl tomatimahla

Koori kartulid, lõika sektoreiteks, pane suuremasse anumasse, kalla peale õli ning sega kergelt läbi. (Mina tegin kõike juba ahju pandavas vormis.) Peale õliga segamist puista peale maitseainesegu (kui retseptis olevat glasuuri pole käepärast, siis puista meelepäraseid ürte ja soola). Sega läbi. Lõika peekoniviilud u 2cm laiusteks tükkideks ja maitsesta liha samuti ürdiseguga. Tõsta liha vormi kartulite peale. Kalla peale tomatimahl. Kui mahl on soolane, siis ole kartulite ja liha maitsestamisel tagasihoidlikum. Küpseta 200kraadi juures 50-55 minutit, kuniks kartlu on pehme.

Maitsev, lihtne, kiire ettevalmistusprotsess.

allikas: Nipiraamat jaanuar 2013

esmaspäev, 7. jaanuar 2013

Nuudlid maapähklikastmes

Kui üle-eelmises postituses külastasime nii Mehhikot kui Nepaali, siis seekord oli teekonna lõpppunktiks Malaisia. Valmib kiirelt ja väga omapärane roog.



Vaja läheb:
3spl maapähklivõid
4spl magusat tšillikastet
4spl sojakastet
200g munanuudleid
1 muna
1 viilutatud porgand
1 viilutatud paprika
1 viilutatud sibul
peotäis värsket koriandrit
1 laim

Sega kokku maapähklivõi, sojakaste, tšillikaste ja 3 spl vett. Keeda nuudlid vastavalt pakendil
antud juhistele. Kuumuta pannil veidi toiduõli, prae lahtiklopitud muna omletiks, tõsta kõrvale ja lõika viiludeks. Prae pannil sibulat, porgandit ja paprikat umbes 2 minutit. Lisa nuudlid ja kaste. Prae veel mõned minutid, sega juurde omletiviilud ja koriander, maitsesta laimimahlaga ning serveeri.

allikas: Umami.ee

pühapäev, 6. jaanuar 2013

Mida eelmisest aastast kokkuvõtvalt öelda või uuelt oodata?

Aga mida siis eelmisest aastast kokkuvõtvalt öelda?
Kui ma vaatasin eelmise 2012 aasta esimest sissekannet selles osas, siis võin öelda, suurt midagi muutunud pole. Sama seis, kurb, kuid mis teha:

* Tööd on tehtud roppu moodi. Seda isegi rohkem kui jõuaks ning närve on kulunud tonnide viisi, isegi vererõhk ei taha enam alla minna:(. Loodan ise ja õnneks on mul ka pöidlahoidjaid, et uus tuleb veidikenegi kergem, aga lootus on ju teadagi mis. Aga lootma peab, sest see sureb viimasena.
* Tervisega pole suuremaid jamasid ette tulnud, peale siis vererõhu teema, mis mul aprillis seoses lubadevahetusega avastati. Ilmselt on selle põhjustajaks lihtsalt stress, kuna kõik muud näitajad kenasti korras ja jõudumööda tehtav tervisesport ei tee kindlasti kahju. Olen korralik laps ja võtan kenasti rohtu, küll siis vast saan ka terveks:). Kuid nagu arstki ütles, hoia end veidi tagasi ja vähem stressi. Olen temaga täiesti nõus! Eks me näe.
* Reisida on ka sel korral saadud, kuigi siinkohal võttis täitsa mõtlema kus - Soome, Läti, Inglismaa, Austria(siinkohal külastatud Viin pole kiirete aegade tõttu ka blogis kajastust leidnud), Rootsi, Egiptus. Sellega ongi vist nimekiri täis, hetkel ei suutnud enam rohkem ajusoppidest kokku koguda.
* Kolinud järjekordselt kahjuks pole.Siinkohal hakkab vaikselt küll lootus mul surema, kuid püüan mitte veel alla anda.
* Palju põnevaid kokkamisi ning palju uusi kokaraamatuid ja köögividinaid.


Enda elus ei oskagi kohe mingeid suursündmusi peale super sünnipäevapeo välja tuua, kõik tundub nii tavaline, kuid õnneks lähikondlaste hulgas tuli seda ette, nimelt imearmas suvine venna pulm ja Mirjami imearmsa väikese Anni sünd.

Sellega olengi vist aasta kokku võtnud. Jube lihtne ikka kui midagi erilist elus ei toimu. Kodu-töö-kodu-töö, mõni reis, ilus sündmus ja läbi ta saigi.

Aga mida oodata uuelt? Ma ei teagi, sisimas neid soove on, nagu meil kõigil, aga kuna need kipuvad aasta aastalt mul nii sarnased olema ja paraku kipuvad ka mitte alati täide minema, siis ilmselt võtan kokku lihtsamalt - et tervist ja tööd ikka jaguks, oleks õnne ja armastust ja et lähedastel oleks kõik hästi. Kui kõik see eelmainitud on antud, siis ülejäänu on juba enda teha.

Mõnusat ning õnnestumisrohket uut aastat!

Killuke Mehhikot, Nepaali ja ...

selle ... asemel ei oskagi kohe kirjutada midagi, kuna ma ei tea kuhu kööki seda imemaitsvat vaarikakooki liigitada.
Meie uus aasta algab alati suure sünnipäevaralliga. Kohe 2sel jaanuaril Avo, edasi Anita, siis mõned töökaaslased ja sõbrad ning kuu lõpetan mina. Aga tähistamised tähendavad ju kokkamist ja seda siis eile Avo istumise raames tehtud saigi.
Eelroaks oli veidi Mehhikot, pearoaks Kathmandu org ja magustoiduks ... .

Olen seda Mehhiko snäkki korduvalt teinud, kuid oma blogist ma seda igatahes üles ei leidnud(vähemalt seda konkreetset retsepti), ilmselt pole siis kirja saanukdi. Tegemist siis quesidilladega:

4 tortiljat
6 singiviilu
pool paprikat
50g riivitud juustu
2 spl toorjuustu (võib vabalt olla ka lisanditega)


Alustuseks tükelda sink ja paprika väikesteks tükkideks. Seejärel lisa juurde riivjuust ja toorjuust (seda võib tegelikult täitsa tunde järgi panna, peaasi et kogu segu konsistents liiga vedelaks ei läheks). Sega kõik ained korralikult läbi. Määri segu kahe tortilja peale ja suru teised 2 neile omakorda peale. Prae kokkupandud tortilja pannil õlis mõlemalt poolt paar minutit. Lase veidi jahtuda ja lõika sektoriteks.

allikas: Anna-Liisa kokaraamat 2

Kui snäkk kenasti kõhus, siis võis end pearoa meelevalda anda. Selle tegemist tuleks alustada tegelikult juba enne eelroa valmistamist, kuna liha vajab marineerumist. Millega siis tegu - Sekuwa'ga nimelt ehk marineeritud liha Kathmandu oru moodi:

0,5kg punast liha (lammas, veis)
2,5cm ingveri jupp
7 küüslauguküünt
10tl rapsiõli
1spl vürtsköömneid
1tl kurkumit
u 1tl soola

*meil oli 6 täiskasvanut ja topeltkogus oli täitsa paras

kõrvale riisi, sidrunit ja kurgikastet

Lõika liha mõnusateks väikesteks viilakateks. Sega omavahel ühtlaseks massiks riivitud ingver ja pressitud küüslauk. Sega saadud mass rapsiõliga, lisa vürtsköömen(mina purustasin enne veel uhmriga) ja kurkum ning sool. Kui segu on ühtlane siis kalla see lihale, sega korralikult läbi ning seejärel jäta mass marineeruma vähemalt 1 tunniks, aga võib ka 24 tundi. Soovi korral võib marinaadile ka tshillit lisada.
Marineeritud liha küpseta õhukeseta viilakatena kiirelt pannil. Õli pannile vaja pole panna.
Kõrvale serveeri riisi. Sidrun lõika sektoriteks ja aseta liha juurde, et soovijad saaksid seda peale pigistada.


Kurgisalat taoliste roogade juurde on minu enda leiutis, kuna see tasakaalustab mõnusalt maitseid. Tegelikult paljude Türgi jm maade menüüs on see tavaline.

Salat:
pool värsket kurki
500g hapukoort
2 küüslauguküünt
soovi korral till
sool (võib ka aroomisool)

Koori kurk. Edasi tõmba koorijaga kurgist viilakaid, tükelda need hiljem väiksemaks kui tunduvad liiga pikad. Tõmba kurgist koorijaga viilakaid niikaua kui oled jõudnud nö südameni (pehme osa, kus seemned). Keskset pehmet osa ära kasuta, teeb segu liiga vedelaks. Kui kurk on parajateks tükkideks ka lõigatud, lisa hapukoor, pressitud küüslauk, till ja sool. Sega korralikult läbi ja lase roa kõrvale hea maitsta.


allikas(Sekuwa): Oma Maitse jaanuar 2013

Kui kõhud juba punni söödud siis väike nurgake on ju magustoidu jaoks ikka olemas. See Vaarikakook mascarponekreemiga on lihtsalt võrratu:

Põhi:
3dl jahu
1tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
2spl suhkrut
60g võid
1 muna
vajadusel kuni 1 spl vett või piima

Täidis:
125g mascarponet
2,5dl vahukoort
1-2dl suhkrut
 
Peale:
 500g vaarikaid
 
Põhja jaoks sega kuivained, lisa toasoe või ning mudi näppude vahel kõik ühtlaseks. Lisa muna ja vajadusel ka veidi vedelikku  ning sõtku tainas ühtlaseks massiks. Suru seejärel tainas võitatud 24 cm läbimõõduga lahtikäiva vormi põhja ja servadele. Küpseta 200 kraadi juures 10-15 minutit. Kui põhi on kuldne, võta ahjust välja ja jäta jahtuma.

Täidise jaoks vahusta kergelt vahukoor, teises kausis vahusta toasoe mascarpone u 1 dl suhkruga, lisa vahukoor ja jätka vahustamist. Vahepeal maitse ja soovi korral lisa veel suhkrut.

Kui põhi on jahtunud, siis määri kreem koogipõhjale ja kata omakorda vaarikatega. Ja valmis see ongi! Tegelikult võiks enne manustamist see tunnike ka külmas olla, et täidis saaks veidi taheneda ja põhi mahlasust omistada.



allikas: Sööme silmadega



kolmapäev, 2. jaanuar 2013

Küpsised "Kevadlill"



Kuna jõuluvana tõi mulle ühe uue eseme kööki, mida olin tegelikult juba ammu tahtnud, nimelt tordipristi, ja kuna seal oli kaasas ka 20 erinevat küpsiseotsikut, siis pühade ajal proovisin ka selle töökindluse kohe ära.
Pritsiga kaasas oli ka küpsiste valmistamiseks retsept.


Vaja:
180g võid
30g suhkrut
230g jahu
1 munakollane

Sega kõik ained omavahel ja las käia. Küpseta 200 kraadi juures 8-12 minutit. Mina panin veel enne ahjupanekut peale ka shokolaadinööbi.

Ja ega esimene kord ikka ilma probleemideta kulgenud. Tainas valmis, püüdsime siis neid ahjuplaadile saada ja no ei õnnestunud kuidagi(tehes vajutuse, ei lõiganud ta seda nö kuidagi lahti pritsi küljest). Algul tundus et äkki siis tainas liiga pehme, panime külmikusse mõneks ajaks ja uus katse, ikka sama seis. Siis sekkus meespere, et vaatame ikka youtube'st järgi, seal nagunii olemas õpetus. Ja oligi. Nimelt tuli pritsi vastu plaati suruda ja samal ajal vajutada. Ja video järgi tundus meie taina konsistents enam-vähem õige. Peale seda hakkas kuidagi hästi minema, veidi pidin kaasa aitama kohati, et tainas ikka lahti tuleks pritsi küljest (aga ilmselt oli see taina mitmekordse tahendamise ja vedeldamise probleem), aga hakkama saime.
Nagu kohe päris kevadlille küpsised:).

Juustukook pistaatsiapähklite ja granaatõunaga

Ükspäev poes käies sattus kätte Santa Maria magusasõpradele mõeldud retseptivihik, mida saab siis kaasa haarata, Seda sirvides tekkis kohe ka idee sealt üht kooki proovida. Ja uusaastaööks see valmiski.
Kiire, lihtne ja omapärase maitsega.




Põhi:
10tk Digestive küpsiseid
100g sulatatud võid
1spl  kaneeli

Täidis:
300ml vahukoort
200g toorjuustu
300ml tuhksuhkrut
1tl vanillisuhkrut
1tl kardemoni

Kaunistamiseks:
Granaatõunaseemneid
50ml pistaatsiapähkleid (röstituna ja purustatuna)

Purusta küpsised ja sega sulatatud või ja kaneeliga. Vooderda koogivormi põhi ja küljed küpsetuspaberiga ja pressi mass ühtlase kihina vormi põhja ja külgedele. Vahusta vahukoor. Sega omavahel toorjuust, tuhksuhkur, vanillisuhkur, kardemon ning lisa juurde vahustatud koor. Vala saadud mass küpsetusvormi, silu ühtlaseks, kata toidukilega ning tõsta sügavkülma vähemalt 4-ks tunniks. Võta kook külmast vähemalt 15 minutit enne serveerimist ning raputa peale pistaatsiapähkleid ja granaatõunaseemneid.



allikas: Santa Maria

Pardifilee kirsikastmes

Seekordsed pühad on olnud teistmoodi, kuna nii 24.dal detsembril kui ka aasta viimasel päeval oleme teinud just mitte väga traditsioonilisi roogasid. Jõululapäeval oli peategelaseks hani ning vanaaastaõhtul siis hoopistükkis part.
Nii part kui hani olid mul esmakordsed katsetused. Hane osas ma pigem olin kõrvaltvaatleja ja tegutsesin põhikohaga magusa kallal, kuid täna oli desserdi kõrval ka pearoog minu etteaste. Sedakord siis pardifilee kirsikastmes.




Vaja (4le):
4 jahutatud pardifileed
soola
pipart

Kirsikaste:
2dl veini
2dl vett
1dl kirsikompoti vedelikku
100g kompotikirsse
1tl sidruni riivitud koor
suts kaneeli
soola-pipart
suts suhkrut
1dl vett
1tl maisitärklist

Pardifilee valmistamiseks kuivata need eelnevalt majapidamispaberiga. Seejärel tee nahaga poolele noaga nahale sisse u 1cm vahega sisselõiked (ära kahjusta pardiliha). Aseta fileed nahapool all keskmise kuumusega pliidile külmale pannile. Küpseta nii 8 minutit, kuni naha pool on kenasti kuldpruun. Maitsesta nahata pool soola-pipraga. Seejärel keera liha ümber ning pruunista mõned minutid, pruunista kiirelt ka küljed.. Seejärel paki fileed eraldi fooliumitesse, raputa peale soola ja pipart ning küpseta ahjus 200 kraadi juures 5-10 minutit. Ahjust välja võttes jäta liha fooliumisse järelküpsema umbes 10 minutiks. Seejärel raputa fileed soolast puhtaks.

Kastme valmistamiseks pane vein, vesi ja kompotivedelik ja pooled kirsid pliidile madalale kuumusega keema. Lisa sidruni riivitud koor, kaneel, sool ja suhkur ning kuumuta ca 20 minutit. Seejärel lisa ülejäänud kirsid. Vajadusel maitsesta. Sega omavahel külm vesi ja tärklis ning lisa peene joana kastmele. Kastet pidevalt segades kuumuta seni, kuni kaste pakseneb. Serveeri pardifilee lõikude ja kartulipüreega.

Kuigi minul jäi liha veidi vintske, oli see proovimist väärt ja maitses hästi. Kindlasti teen teinekord veel.


allikas: www.linnuliha.ee