esmaspäev, 16. detsember 2013

Rocky Road - magusalaks sinise esmaspäeva hommikusse

Üks ütlemata lihtne ja parajalt magus amps. Asjad kokku, veidi tahenemist ning valmis see ongi. Sobib ka kingikotti magusahoolikule.
Lisaks retseptis kasutatule võib lisada siia tegelikult kõikvõimalikke jääke - komme, küpsiseid, erinevad pähkleid jne


u 30 ruudukest

400g valget šokolaadi tervete mestpähklitega
175g vahukomme
100g koorteta soolatud pistaatsiapähkleid
100g kuivatatud jõhvikaid
10g soolast popcorn'i

Sulata šokolaad ja jahuta. Haki vahukommid väiksemaks ning sega ülejäänud ainetega. Lisa seejärel ka jahtunud šokolaad ning sega korralikult läbi. Vala küpsetuspaberiga kaetud kandilise 20x25cm vormi põhja, kata toidukilega ning suru segu tugevalt vormi põhja kokku. Tõsta paariks tunniks külma tahenema. Serveerimisel lõika ruutudeks.

allikas: Oma Maitse detsember 2013

pühapäev, 15. detsember 2013

Pelmeenid

Mulle meeldivad igasugused üritused, kus üheks osaks on käeline tegevus ja eriti kõik mis puudutab kokkamisega seonduvat. Seetõttu mulle ka antud jõuluüritus väga meeltmööda oligi, kuna valmistasime Vene restorani peakoka käe all ehtsaid pelmeene. Olen tegelikult ka eelnevalt neid ise teinud ja kõik tuli vägagi tuttav ette ja pealekauba imemaitsvad. Iga kord kui isetehtud pelmeene söön, siis mõtlen, miks ma neid tihedamalt ei tee, sest maitse on seda väärt ja no ei ole keeruline ka teha, kättevõtmise asi.
Aga kust pärinevad pelmeenid?
Udmurdid leiutasid pelmeenid, vähemalt ise nad väidavad nii. Samuti sõna "pelmeen" tuleb udmurdi keelest, mis tõestab veelgi veendumust, et just nemad andsid maailmale pelmeenid, mida tänapäeval pigem vene rahvustoiduna teatakse. Neid võib nimetada ka maailma esimeseks konserviks, mille naised küttidele kaasa andsid, kui viimased jahiretkele läksid.
Külmutatud hakklihasegu külmutatud taigna sees püsib külmas tõesti kaua värskena. Valmistamiseks pole vaja muud kui kastrulit, vett ja lõket.


Vaja:
5dl jahu (parim pidavat olema Veski-Mati)
1 muna
1,5dl vett
1tl soola

200g veisehakkliha
200g seahakkliha
2 väiksemat mugulsibulat
1dl vett

pisut õli, soola, pipart, soovi korral küüslauku

(Pelmeeniteo ajal jäi mulle küll meelde et soovitati liha osas järgida selliselt, et 2 osa looma ja 1 osa siga, kuid retsepti saime selliselt nagu siin ülal kirja panin)


Jahu sega soolaga, uurista keskele auk. Klopi muna veega lahti, lisa sörts õli ja vala vaikselt jahus olevasse süvendisse, pidevalt segades. Lõpuks sõtku tainast nii kaua, kuni see muutub siledaks palliks. Keera taignapall kilesse ja pane külmkappi tunniks seisma.
Samal ajal sega täidis. Haki sibul (soovi korral ka küüslauk) hästi peeneks, sega hakkliha juurde vesi ning maitsesta soola-pipraga. Sega niikaua, kuni hakkliha-sibulasegu jääb kokku palliks.
Kui tainas on nö valmis, siis rulli see 1-2mm pakuseks. Tee mõne sobiva vormi või klaasiga rattad, aseta keskele täidisepallikesed ning pigista tainas liha ümber tihedalt kinni. Võid selle hõlbustamiseks ka taignaääred veidi niiskeks teha. Tähtis on pigistamisel ja vormimisel arvestada, et taignatasku lahti ei läheks ja maitsev lihapuljong pelmeeni seest minema ei voolaks.

Keeduleeme jaoks arvesta üks koorega mugulsibul, terapipart, loorberit ja soola.
Üldjuhul on pelmeenid valmis, kui pinnale tõusevad, see ei võta kaua aega.

Meie koolitusel käidi välja ka kogused et 1kg jahust saavad nemad 320 isendit. Hea siis aluseks võtta.
Head kättevõtmist!

Tunnituse sain ka, et kohe Meistriklassi olen läbinud.

allikas: Vene Söögituba




kolmapäev, 11. detsember 2013

Šokolaadi fondant(ehk seest voolava sisuga šokolaadikook) jäätisega

Kokakool vol3 - magustoit.


4le:
100g tumedat šokolaadi (min 70% kakaosisaldusega)
100g võid
2 muna
0,5dl indiaani suhkrut (või muud rafineerimata suhkrutüüpi)
pisut soola (juhul kui või mida kasutad ei sisalda soola)
2spl graham täisteranisujahu
vormide määrimiseks võid
vormidesse puistamiseks kakaod


Sulata või mõõdukas kuumuses, lisa šokolaaditükid ning lase sulada. Maitsesta soolaga (kui kasutatud või ei sisalda soola). Vahusta munad suhkruga kohevaks ja püsivaks vahuks. Sega hulka jahu ning sulašokolaad.
Vala võiga määritud ning kakaoga ülepuistatud vormidesse ning hoia kuni ahju panemiseni külmikus.
Küpseta 200kraadises ahjus u 12 min(aeg sõltub ka sellest kui paksud on vormid ja kas hoiad enne külmas, seega võib ka olla lühem) ehk kuni koogikesed on äsja üles kerkinud ja keskosast veel pehmed (üleküpsemisel saad lihtsalt muffini).
Lase vormidel mõni minut jahtuda, aita noaga koogil äärtest lahti saada ning kummuta seejärel serveerimistaldrikule. Serveeri mõne sobiva marjakastme või jäätisega.



Kui kodus olemas jäätisemasin, siis lisandiks üks sobiv vaarikajäätise retsept:
500g vaarikaid
u 50g tuhksuhkrut
poole sidruni mahl
3dl 35% koort

Püreeri marjad, lisa maitse järgi suhkrut ja sidrunimahla ning sõelu püree seemnete eemaldamiseks. Käivita jäätisemasin ja vala sisse marjapüree. Kui püree ilmutab tahenemise märke, lisa töö käigus vahukoor. Lase masinal segada kohev jäätis.

allikas: Kaie Mei

teisipäev, 10. detsember 2013

Aurutatud lõheliblikad köögiviljadega

Kokakool vol3 - pearoog.

5-6le:
pool lõhet
meelepäraseid köögivilju- fenkol, suvikõrvits, porgand, porru, spargel, tomat, kartul, bataat, paprika
soola, pipart
sidrun
õli

Kujunda lõhefileest liblikad (al 20sekundist on siin näide kuidas seda teha - http://www.youtube.com/watch?v=35gow2xE_n0), maitsesta vastavalt soovile ja jäta veidikeseks ootele.
Tükelda meelepärased köögiviljad(mina kasutasin paprikat, suvikõrvitsat, fenkolit, kirsstomateid) õhukesteks viiludeks (ahjus on nad max 10-12 minutit). Maitsesta sobivalt soola-pipra ja sidrunikoorega (ning muude meelepäraste ürtidega) ning sega läbi õliga.
Lõika küpsetuspaberist ruudukujuline tükk ning vormi sellest papillotte (meie tegime koolis analoogselt, küll mitte südamekujuliseks päris - http://www.bonappetit.com/test-kitchen/inside-our-kitchen/article/how-to-fold-parchment-paper-to-cook-en-papillote). Aseta kala alla sobiv portsjon meelepäraseid köögivilju ning sule vormitav pakk hoolikalt (et see ahjus lahti ei tuleks). Küpseta 200kraadises ahjus ligi 10 minutit ehk kuni "küpsetuspkk" on tekkinud aurust kohev (kui kahtled kala valmisolekus, siis püüa pakk ettevaatlikult avada et selles veenduda. Kui on toores, siis sule pakk uuesti korralikult ja aseta ahju tagasi). Serveeri kohe.




allikas: Kaie Mei

esmaspäev, 9. detsember 2013

Kuldne kukeseene-kõrvitsapüreesupp

Kokakool vol3 - eelroog.

5-6le:
30g võid
2 mugulsibulat
(1-2 küüslauguküünt)
4dl kõrvitsat (muskaati võimalusel, kuna see annab kauni värvi)
u 400g kukeseeni
soola, pipart
(soovi korral pisust valget veini või šerrit)
tüümiani (võimalusel värske)
1,5L seene-, kanapuljongit või vett
2-3dl 35% koort
peterselli (võimalusel värsket)


Haki sibulad(küüslauk) peeneks ning hauta võis pehmeks.(Kui soovid lisada šerrit või veini, siis tee seda nüüd). Lisa kooritud/tükeldatud kõrvits ning seened (kui kasutad poest ostetud külmutatuid, siis soovitav on neid veidi eelnevalt kupatada, kaob kirbe maitse; meie kasutasime hoopis soolatud kukeseeni, kuna muud lihtsalt ei leidnud ja et neid kasutada, siis loputasime esmalt seened külma vee all soolveest puhtaks ning hoidsime lisaks mõne aja vees, et soolasid välja saada). Maitsesta tüümiani, soola(kui kasutad nagu meie soolatud seeni, siis ära tavalist soola enam lisa), pipraga ning hauta mõned minutid. Lisa nüüd puljong(taaskord, kuna meie kasutasime soolatud seeni, siis kasutasime veidi vähem puljongikuubikuid puljongi saamiseks, kuna see annab ka tavaliselt soolasust) või vesi. Keeda mõõdukal kuumusel kuni kõik ained on pehmed, püreeri õrna tekstuurini. Kuid tegid seda kõike potis(kui nt blenderiga, siis vala saadud mass tagasi potti), siis lisa maitse järgi rõõska koort ning kuumuta keemiseni. Maitsesta vajadusel. Serveeri hakitud peterselliga.



Kui mu jutt soolaseentest ülal veidi segadusse ajas, siis võtan siin all korraks taas kokku, mida nende kasutamine muutis retseptis.
Soolatud seened esmalt pese külmas vees, leota vajadusel lisaks, et soolad rohkem välja saada. Kuna poes müüdavad seened on suhteliselt tugeva soolasusega, siis mina eraldi soola supile juurde enam ei lisanud ning puljongi valmistamisel (1,5L puljongit eeldab tavaliselt 3paki puljongikuubiku lahustamist) kasutasin vaid 2 puljongikuubikut. Lõpptulemus oligi täpselt nii nagu arvasin, soolasus oli täpselt paras, kui tõesti kellegil jääb magedavõitu, saab alati juurde panna. Mul igatahes selline toimimine saavustas just õige lõpptulemuse.

allikas: Kaie Mei

pühapäev, 8. detsember 2013

Liha magushapus kastmes

Taaskord rubriigist-sipsti ja valmis. Magushapud kastmed on üldse mu lemmikud ja see maitseainesegu ootas taas mind kapis juba päris pikka aega ja no hetkel ei ole motivatsiooni ja aega otsida uusi asju, mida valmistada. Töö, raamatu-ja ajakirjahunnikud, mis ootavad lugemist ning PÖFF, kus sel aastal ikka päris kenasti osa sai võetud, on aega nii meeletult röövinud, et isu igasuguste uute katsetuste ja mässamiste vastu on kadunud olnud, isegi kui hing seda ihaldab. Aga aitab hädaldamisest.


Vaja (4le):
1 pakk magushapu kastme maitseainesegu (umami.ee)
350g liha
300-400g köögivilju(väga hästi sobivad ka külmutatud segud)
400g ananassikonservi (ja selle mahla)

Tükelda vajadusel liha ja prae küpseks. Sega ananassimahl maitseaineseguga ja aja keema, lisa seejärel köögiviljad ja ananassitükid ning keeda mõned minutid (külmutatud juurikate puhul vaata, et need ikka üles sulaks ja läbi küpseks). Sega juurde liha ja kuumuta veidi aega koos. Serveeri meelepärasega, nt riisiga.

allikas: umami.ee