kolmapäev, 31. märts 2021

Pajaroog hakkliha ja kikerhernestega

Kui roog end peaagu et ise valmis hautab, siis on ju tegu hea roaga ilmselgelt. Antud retseptiga nii ongi, vaja veidi eeltööd, hakkimist, praadimist ja ülejäänud tunnike saab see toit ise hakkama. Lihtsalt silma tuleb aeg-ajal peale visata, et liiga hooga ei podiseks. Hakkliha, kikerherned, kartul, see kõik annab kokku parajalt tummise pajaroa, mida võid valmistada nii ahjus kui ka pliidil madalal tulel/temperatuuril.


Vaja(4-le):
1 sibul
1 porgand
1 sellerivars
oliiviõli
400g hakkliha
7-8 kartulit
1 purk kikerherneid (400g)
1 purk purustatud tomateid (400g)
2dl kanapuljongit
1tl kuivatatud tüümiani või muud meelepärast üridsegu
2 loorberilehte
7 pipratera
sool, pipar

Haki sibul, tükelda porgand ning seller, Kuumuta pannil õli ning prae köögivilju 5 minuti jagu, et nad veidi pehmeneks, lisa hakkliha, pruunista. Maitsesta soola-pipraga. Vala pannitäis haudepotti. Tükelda kartulid ja lisa hakkliha-köögiviljasegule, vala hulka vedelikust nõrutatud kikerherned, purustatud tomatid (koos mahlaga) ning puljong. Lisa ürdid, loorber ja pipraterad. Hauta ahjus 180kraadi juures tunnike (võid hautada ka pliidil, sama aeg).  Kontrolli vahepeal et vedelik otsa ei ole lõppenud, ega hautis põhjast kõrbema hakanud. Kui roog on pehmeks haudunud, maitsesta vajadusel lisaks. Soovi korral raputa peale värsket peterselli. Head isu!

allikas: Toit&Trend märts-aprill 2021


esmaspäev, 22. märts 2021

Kartuli-brokolipudruga ahju-bolognese

Taaskordne koroonakevad sunnib taas natuke rohkem ette planeerima ning olen võtnud ka täitsa eraldi aega, et lapata kokaraamatuid ja otsida huvitavaid retsepte mida proovida ja siis ka teiega jagada. Kui tavaliselt oleme harjunud et bolognese on kampas koos pastaga, siis seekord läheb see hoopis ahju kartuli-brokolipudru alla. Kui eelmisest päevast putru alles jäänud, siis vaid hakklihasegu valmistamise vaev ning uus roog ongi taas laual.


Vaja(4-le):
400g hakkliha (sea-ja veisehakkliha)
1 sibul
1 porgand
1 varsseller
oliiviõli
2 küüslauguküünt
1 loorberileht
1tl kuivatatud tüümiani
1 purk purustatud tomateid (400g)
2dl puljongit (või 1dl puljongit+1dl punast veini)
sool, pipar

600g kartuleid
200g brokolit (või kõrvitsat)
0,5dl kohvikoort
1 muna
2spl võid
0,5dl riivitud parmesani (värsket)
soola

Koori ja haki sibul ning porgand, viiluta sellerivars ning pruunista neid pannil õlis. Lisa hakkliha ja pruunista ka see segades. Maitsesta soola-pipraga. Lisa seejärel purustatud küüslauguküüned, loorber, tüümian, purustatud tomatid ning puljong (või puljong+vein). Kuumuta segu keemiseni ja lase nõrgal kuumusel 25 minutit podiseda. 
Koori kartulid ja tükelda koos brokoliga väiksemateks tükkideks, keeda soolaga maitsestatud vees pehmeks, nõruta ning tambi pudruks. Vala hulka kuum koor, muna, või, riivitud parmesan, maitsesta vajadusel soolaga. Sega ühtlaseks pudruks.
Jaga viimaks hakklihakaste vormi või vormide põhja ning kata pudruga. Küpseta eelsoojendatud 250kraadises ahjus umbes 10 minutit ja serveeri. Head isu!

allikas: Eesti Naise kokaraamat

kolmapäev, 17. märts 2021

Kiire perenaise tex-mex vormiroog

Kui kiirel tööpäeva õhtul vaja midagi maitsvat ning kiiret valmistada, siis see roog just seda on. Praed hakkliha, keerad tortiljad rulli, kastmega üle ning ahju. Ülejäänud osa valmib juba ise. Kõrvale võid soovi korral ka värsket salatit pakkuda.


Vaja(6-le):
1 pakk tortiljasid (8tk)
1 pakk fajita maitseainesegu
800g  veise- või segahakkliha
400g küüslaugu või ürtidega tomatipastat
1 purk ananassisalsat (230g)
1dl pärlsibulat
100g riivitud juustu

Pruunista hakkliha pannil, maitsesta fajita-maitseaineseguga. Jaga liha tortiljade peale, keera iga tortilja omaette rulli ja tõsta võiga määritud ahjuvormi üksteise kõrvale. Kata rullid omavahel segatud tomatipasta ja salsaga. Puista peale pärlsibulad (mina ise jätsin need ära) ja riivitud juust. Küpseta 200kraadises ahjus 15-20 minutit, kuni roog on läbi kuumenenud ja juust sulanud. Lase hea maitsta!

allikas: Eesti Naise kokaraamat

reede, 12. märts 2021

Nacho-vorm

Mulle meeldivad krõpsud, ma üldse seda ei salga, kuigi jah peale klassikaliste kartuli omade tarbin ka heameelega nii tortilja kui ka läätse omasid. Viimased olid vahepeal täitsa korralikult pildis, kuid siis nende kättesaadavus kuidagi kadus. Aga mis puudutab tortiljakrõpse, siis neid nacho-vormide retsepte olen ennegi endale ära märkinud ja salvestanud, aga sinna on nad kuidagi ka jäänud. Kui nägin et Mari-Liis hakkab tegema IG Live'i igal laupäeval ja esimeseks just see vorm, siis hoidsin kõrvad-silmad lahti, et nüüd on see aeg käes. Kuna ma otseülekannet küll ei jälginud, siis kibekiirelt vaatasin hiljem, et ega see retsept ka Instagramist blogisse pole jõudnud ning tadaa, oligi. Mis sest et ma esmalt ikkagi koostisained läksin otsisin Instagrami vahendusel, siis tegevuskäik tuli juba blogi abiga. Ülimalt lihtne ja maitsev roog. Ja nagu ta oma blogis mainibki, siis kindlapeale minek vast lastega, sest kes ei sooviks lõuna-õhtusöögiks seda, mis üldjuhul snäkiks nädalavahetusel, kui siiski:).


Vaja:
1 purk punaseid ube (400 grammine konserv)
1 spl oliiviõli
400g veisehakkliha
pool pakikest taco-maitseainet
185g nachosid ehk tortiljakrõpse
75-100g riivitud juustu
soovi korral  värsket koriandrit, avokaadoviile, laimilõike, hapukoort

Salsa:
pool punast sibulat
1-2 küüslauguküünt
veerand kuni pool tšillikauna 
pool potikest koriandrit või samapalju peterselli
1 spl laimimahla
näpuotsaga suhkrut
sool, must pipar
1 purustatud tomatite konserv (400 g)

Guacamole:
pool punast sibulat
veerand kuni pool tšillikauna
pool potikest koriandrit või samapalju peterselli
2 avokaadot
2-3 spl laimimahla
sool, must pipar

Pane ahi sooja 200 kraadi peale. Nõruta oad ja jäta ootele. Kuumuta pannil õli, pruunista hakkliha koos taco-maitseainega.
Salsa tegemiseks vala kaussi (kui teed saumiksriga) või blenderisse purustatud tomatid, lisa juurde pool hakitud punast sibulat ja küüslauk. Haki juurde ka umbes pool tšillikauna (maitse enne väike tükike, et teaksid teravust). Viimasena pane juurde peotäis hakitud koriandrit (või peterselli), maitsesta soola, pipra, sutsu suhkru ja laimimahlaga. Töötle segu blenderi või saumikseriga niipalju, et salsa jääks kergelt tükiline.
Guacamole jaoks haki pool punast sibulat ja kuni pool (oleneb teravusest) tšillikauna, lisa juurde umbes 4 spl värsket hakitud koriandrit (või peterselli). Vajuta kausis lusikaseljaga tugevasti sibulat,  tšillit ja koriandrit, nii et nad lähevad veidi pehmemaks ja aroomid hakkavad eralduma. Lisa tükkidena avokaado ja pigista sekka laimimahl (esialgu vähem, saad hiljem vajadusel lisada),  maitsesta soola ja pipraga. Vajuta tugevasti kahvliga avokaado katki. Guacamole jääb ideaalis tükiline. Kui sulle pigem meeldib kreemjas, võid kasutada ka blenderi või saumiksri abi.
Võta umbes 30×22cm suurune ahjuvorm ja laota põhjale kiht tortiljakrõpse. Tõsta peale pool hakklihast, salsast, nõrutatud ubadest ja juustust. Laota taas kiht krõpse ja neile taas muud ained.  Kõige peale raputa riivitud juust. Soovitan jätta veidi salsat ka vormi kõrvale pakkumiseks, nii et jäta u 1dl alles. Küpseta ahjus 200 kraadi juures 5-10 minutit, kuni juust on sulanud ja vorm läbi kuumenenud. Raputa peale soovi korral veel koriandrilehti ja kui soovid, laota kaunistuseks mõned avokaado- ja laimiviilud.  Paku kõrvale salsat  ja guacamolet. Naudi!

teisipäev, 9. märts 2021

Maapähklivõi-toorjuustukook soolakaramelli kastmega

Lisaks Vabariigi sünnipäevale leidis aset ka mõnda aega tagasi minu enda vanemakssaamise päev. Ega suurt pidu ja kohtumisi ka sel ajal ette ei võtnud, kuid kallitele kolleegidele, kes sel päeval kontoris olid, viisin mekutamiseks ühtkoma teist ikka. Ma olen üha rohkem hakanud fännama soolakaramelli ja seetõttu ilmselt olin kunagi ka selle koogiretsepti omale talletanud ja nüüd siis taasavastasin ning ära tegingi. Miskit ülikeerulist pole, võib-olla selle karamellikatte tegemine tundub mõnele hirmutav, aga uskuge, tasa ja targu ning mitte kui midagi ei juhtu. Lihtsalt tuleb ettevaatlik olla ning maitsev  soolakaramell katabki kooki.

Vaja:

170g Digestive küpsiseid
75g võid

400g toorjuustu
100g maapähklivõid
2 muna
100g suhkrut

Soolakaramelli kate:
50g võid
50g suhkrut
50ml suhkrusiirupit
100ml vahukoort
maitse järgi soola

kaunistuseks mandleid, värskeid marju või muud meelepärast

Põhja valmistamiseks sega sulatatud või purustatud küpsistega ja suru küpsetuspaberiga kaetud 20-24cm läbimõõduga koogivormi põhja. Täidise tarbeks vahusta munad suhkruga ühtlaseks, lisa toorjuust ja maapähklivõi ning sega kõik ühtlaseks  (reguleeri suhkru kogust vastavalt maitsele, kuna maapähklivõi võtab magusust vähemaks). Vala täidis koogipõhjale ja küpseta 180-kraadises pöördõhuga  ahjus 25-30 minutit (küpsemise ajaks võib ahju panna ka nõu veega, nii väldid võimalikku koogi pragunemist.). Kui kook on valmis, lase sellel täielikult  jahtuda. Kui kook on jahtunud, valmista õrnalt soolane karamellikaste. Sega paksupõhjalises keedunõus keskmisel kuumusel või, sool, suhkur, suhkrusiirup ja vahukoor kuni segu pakseneb ja moodustub ühtlane tekstuur. Keetmine nõuab veidi aega ja kannatust, segu tuleb pidevalt segada, et see põhja ei  kõrbeks. Soola saab hiljem juurde lisada, kui kaste on juba valmis ja tunned, et soovid veel soolasemat tulemust. Kokku peaks keetmiseks kuluma umbes 10 minutit (alates hetkest, kui kõik koostisosad on sulanud). Lase kastmel veidi jahtuda, kuid jälgi, et valaksid selle koogile enne, kui see jahtudes liiga tahkeks muutub. Vala kaste koogile, silu kiirelt ühtlaseks (kuna karamell hakkab kiirelt tahkuma) ning kaunista kook enda  valitud lisandiga. Mina kasutasin selleks mandlilaaste ning füüsalit. Lase hea maitsta!

allikas: Veroskitchen

reede, 5. märts 2021

Avokaado-pestokreemiga snäkid

Jätkuvalt Vabariigi Aastapäeva lainel. Idee selleks mõnusaks võikukreemiks sain taaskord Tuuli blogist, kus oli see küll enamate koostisainetega, kuid mulle sobis ka lihtne variant - avokaado+pesto ning kaaslaseks vutimuna. Täpselt niikaua kui keevad munad, jõuad valmistada kreemi, soovi korral röstida ka saia, lao kokku ja manusta!


Vaja:
avokaado
pesto
pikk sai (ise kasutasin külmutatud küüslaugust bagette'i)
kaunistuseks vutimunad
sool-pipar

Poolita avokaado ja tõsta viljaliha välja, lisa 1-2 tl pestot ning töötle kahvliseljaga ühtlaseks kreemiks. Maitsesta vajadusel. Keeda vutimunad, jahuta külma vee all ja koori. Säti röstsaiale avokaadokreemi aseta peale poolitatud vutimuna. Amps!
Kindlasti tulevikus tahan proovida ka originaalretseptis olnud riisgaleti versiooni, see lihtsalt tundub nii isuäratav, ning kala ei teeks ka paha. Saaks natukenegi värvi juurde see minu tehtud versioon.



kolmapäev, 3. märts 2021

Heeringas hapukoore ja kalamarjaga

Jätkan Vabariigi aastapäeva lainel. Lisaks magusale oli laual kombe kohaselt ka ikka kilu ja heeringas. Viimasest jagangi siis retsepti, mille Tuuli retseptidest leidsin ja selleks päevaks tallele olin pannud. Muidugi jagas ka Barbora oma lehel seda ja e-poest tellimust tehes lausa flaieriga seda meelde tuletati. Nii et mis muud kui haki-sega ja söö!


Vaja:
300g heeringafileed tükeldatuna
2 keedetud muna 
1 punane sibul 
2-3 spl kalamarja
100g hapukoort
hakitud värsket murulauku
soovi korral näpuotsaga suhkrut


Tükelda munad ja tõsta veidi keedetud munakollast ja kalamarja kõrvale, millega lõpuks kaunistad.  Sega omavahel heeringafilee, muna, sibul, kalamari ja hapukoor. Lisa ka hakitud värsket murulauku või tilli.  Maitsesta värskelt jahvatatud musta pipraga (võid ka näpuotsatäie suhkrut soolase maitse tasakaalustamiseks lisada).  Võid kastet maitsestada ka mädarõika või sinepiga. Serveerides paku juurde musta leiba või ka keedetud kartulit. Head isu ning palju õnne!