kolmapäev, 22. juuni 2011

Cannellonid hakklihaga


Enne suurt jaani ei tahagi väga grilli kuumaks ajada ja rasket liha vitsutada, seega sai eile hoopis täidetud cannellonid ette võetud. Mis ei ole ka nüüd just kõige kergem toit, kuid minu meelest etem ikka kui rasvast nõretav käntsakas. Retseptiks võtsin selle naine24.ee keskkonnas üleval olnud soovituse.


Vaja:
14 cannelloni't

450g hakkliha
1spl pestot
1sibul
sool
pipar

2 küüslauguküünt
350g tomatipastat
200g vahukoort
toiduõli
suhkur
sool
must pipar

150g riivjuustu


Puhasta küüslauk ja haki peeneks, prae kergelt õlis ning vala juurde tomatipasta. Lase pidevalt segades keema tõusta, lisa vahukoor ja maitsesta.

Koori sibul ja haki kuubikuteks. Sega sibul hakkliha ja pestoga, maitsesta soola ja pipraga. Pruunista.

Täida keetmata cannelloni'd hakklihamassiga. Lao cannelloni'd võitatud vormi ja vala peale kaste.

Küpseta eelsoojendatud ahjus 180 kraadi juures 30 minutit, seejärel puista peale 2/3 riivjuustust ja küpseta veel 15 minutit. Ahjust välja võttes puista peale ülejäänud juust ja serveeri.

Kõrvale tegin vägagi klassikaks muutunud tomati-hapukoore salati, mis sobib eile alanud suvesse väga hästi.
Toit sai maitsev ja esimest korda sai ka õhtusöögiga sisse õnnistatud meie kordatehtud talveaed-veranda.

pühapäev, 19. juuni 2011

Rabarberi-pisarakook

Kuna eile tehtud kook oli otsas minutitega, siis otseloomulikult oli vaja suvisele kanapajale kõrvale ka magusaamps valmistada. Sai sirvitud veidi "Rabarberikoogid ja magustoidud" raamatut ning sealt ta vastu vaatas. Kõik põhiained on eeldatavasti kodus olemas ning viimased rabarberivarred sai ka peenrast üles tõmmatud.




Tainas:
200g võid
5dl jahu
1dl suhkrut
näpuotsatäis soola

Rabarberikate:
400g rabarberit
3sl suhkrut
1sl kaneeli

Munavalgekate:
3 munavalget
1,5dl suhkrut

Taigna jaoks sega kuivained ning lisa sulatatud või (taaskord oli vaja näppida või ja jahu puruks, kuid nagu olen ennegi kirjutanud siis või läheb alati sulatusse ja tainas saab kenaks palliks hetkega). Pane tainapall kilesse ja ca tunniks külmkappi.
Tükelda rabarber ning sega suhkru ja kaneeliga. Rabarberit võib tegelikult alati panna tunde järgi ja seekord lisasin mina ka neid ikka pea 2x rohkem kui retseptis antud, nii et ikka oleks.
Originaalretseptis oli antud kook plaadikoogina (rulli tainas õhukeseks ja aseta küpsetuspaberiga kaetud plaadile), kuid mina surusin taigna küpsetuspaberiga voodertatud lahtikäiva vormi põhja ja külgedele(külgedele paberit ei pannud, vaid võiga määrisin). Laota peale rabarberikate ning küpseta 200 kraadises ahjus 25 minutit. Kuni kook küpseb valmista munavalgevaht-vahusta munavalged suhkruga kõvaks, läikivaks vahuks. Peale 25 minuti möödumist määri koogile munavalgevaht ja aseta tagasi ahju ca 10 minutiks, kuni katte helekollase värvuse saavutamiseni. Seal soovitan ahjul silma peal hoida, kuna see kate saavutab selle päris kiiresti.

Üldse kõiki küpsetusaegu peaks vaatama teatud ettevaatusega, kuna ahjud on erinevad ja kui kümne küünega ajast kinni hoida, siis võib ka kõrbenud käki eest leida. Kui on ikka näha et asi on valmis, siis varem ahjust välja. Aga eks see nö tunnetus tekib ajaga:). Mina olen ajad kirja pannud alati originaalretseptist lähtudes.

Suvine kanapada

See oli tegelikult juba mais, kui Shotis käies jäi silma juunikuine BBC Good Food'i esikaanel olev suvine kanaroog, mille järel ka ajakiri kohe soetatud sai. Nüüd peale väikest kodumaiste värskete proviantide varumist saigi enda isule järgi antud ja pühapäeva pärastlõunaks maitsev roog valmistatud.




Vaja(4le):
8 kanakinstu (seda tuleks siiski vaadata kintsu suurusest, kui suuremad siis vabalt ka 1 tk/in)
jahu
õli
8 peekoniviilu
400ml puljongit (mina kasutasin kanapuljongit ning kogust ka timmisin vastavalt vajadusele, st kulus rohkem)
500g värsket kartulit
200g sulatatud juustu (nt Merevaik)
200g põldube(kaunast välja võetud) - kuna mina kuskilt neid veel ei leidnud, siis asendasin külmutatud hernestega
200g magusat maisi(külmutatud, purgi või värsket)
200g kirsstomateid

Vala natuke jahu taldrikule ja aseta sinna ühekaupa kanakintsud, nii et need oleks parajalt jahused, maitsesta soola-pipraga. Vala pannile õli ning prae kintsud parajalt pruuniks(kui vaja siis mitme jao kaupa). Kui kanad on valmis, aseta kõrvale mõneks ajaks. Prae pannil peekon(mina lõikasin suupärasteks tükkideks) krõbedaks. Ühenda(kuna minul paraja suuruse ja sügavusega panni polnud, kus kogu toit valmistada, siis edasi töötasin juba ahjuvormis, mida võib ka pliidil kasutada) kana ja peekon ning vala peale puljong, nii et kana selle sees oleks. Lase haududa ca 30 minutit. Peale 10 minutit lisa kartul ning lase podiseda kuni kana ja kartul on valmis. Valmidust kontrolli kindlasti ja kui vaja siis lase olla kauem. Mina panin kartuli hiljem ja kogu haudumise protsess võttis vast 40 min kokku. Vajadusel maitsesta soola-pipraga. Kui kana ja kartul on valmis, siis lisa toorjuust ja ülejäänud ained(tomat, mais, hernes). Pane kaan peale ja lase u 5-10 min podiseda. Kontrolli erinevate koostisainete valmidust. Kui kõik on hästi ja juust sulanud siis lase natuke jahtuda ja asu sööma.
Minul kõik sööjad kiitsid ja teinekord teeks sama asja ka ilma kanata ja sööks nö leent koos juurviljadega supina. Kõik maitsed olid mõnusalt värsked ning kana nii mõnusalt pehme, et liha tuli kergelt lahti ja väga palju polnud vaja pusserdada sellega.

Rabarberi-maasikapirukas


Kuna rabarberit veel jagub ning kodumaised maasikad pressivad peale, siis saigi eile tehtud mõlemast koosnevat pirukat. Retsept "Elis köögis" blogist.
Mina otsustasin vastupidiselt originaalretseptile proovida siis suurt pirukat ja loodan et maitse selle all ei kannatanud. See oli parajalt magus, parajalt hapu ning meeldivalt apelsinine.



Põhi:
3,5dl jahu
110g võid
3spl suhkrut
0,5tl soola
0,5tl kaneeli
5spl külma vett

Täidis:
200g rabarberit
200g maasikaid
1 apelsini riivitud koor
3-4spl suhkrut
2spl tärklist

Peale:
kaneelisuhkrut

Valmista põhi. Sega kuivained omavahel ning lisa sulatatud või ja vesi ning töötle tainas ühtlaseks. Pane tainapall kilesse ning tõsta umbes 45 minutiks külmkappi.

Haki rabarber ja maasikad ning tõsta kaussi. Lisa suhkur, tärklis, apelsini riivitud koor ning sega kõik üheskoos õrnalt läbi.

Suru tainas võitatud pirukavormi põhja ja ääretele. Pane peale täidis ning raputa üle kaneelisuhkruga.

Küpseta 200 kraadi juures 35-40 minutit või kuni pirukaservad on kuldpruuniks küpsenud.

esmaspäev, 13. juuni 2011

Pähkli-maasikakook



Kui juunikuu Oma Maitse ilmus, vesistasid kindlasti paljud kohe esikaane pildi tõttu suud. Ega minustki mööda läinud. Möödunud nädalavahetusel võtsin koogiteo ette ja tulemuseks ülimatsev-siidine maasikamaitseline see välja tuligi. Täpselt nagu ette kujutasin.

Põhi:
140g jahu
50g jahvatatud metspähkleid (kuna ma jahvatatud poest ei leidnud, siis pähklid kaussi ja puidust pudrunuiaga ajasin asja korda. Ülipeeneks ei tampinud, aga väga suured tükid ka ei jäänud)
100g võid
50g suhkrut
1 munakollane
1-2spl külma vett

Täidis:
250g mascarponet
2sl tuhksuhkrut
150ml 35% koort
450g maasikaid (neid panin küll mõnuga ja kaalumata)

Kaste&Kate:
140g pehmeid iiriseid
6spl piima
röstitud metspähkleid (ei hakanud röstima, vaid purustasin pähkleid ja raputasin niisama peale)

Valmista jahust, jahvatatud metspähklitest ja võist purulaadne tainas. Lisa suhkur ning pärast segamist ka muna ja vesi. Kuna mina olen teadatuntud laiskvorst või ja jahu näppimisel ning köögikombaini selletõttu määrida, no ma ei tea. Siis lasingi käiku oma tavalise lähenemise - segasin kuivained omavahel, seejärel lisasin sulatatud või, vee ja munakollase. Maitse oli ikka väga hea.
Kui tainas valmis, siis suru see vooderatud ja võitatud 24cm lahtikäiva vormi põhja ja äärtele. Aseta 15 minutiks külma. Soojenda ahi 190 kraadini. Tõsta tainale küpsetuspaber ja aseta peale raskuseks ube/herneid/mõni väiksem vorm(ise kasutan tihti brülee vormi) ning küpseta tainast 15 minutit. Eemalda raskus ja paber ning küpseta veel 5-7 minutit.
Pane iirised ja piim potti ning mõõdukal kuumusel keetes ja pidevalt segades valmista ühtlane kaste. Jahuta.
Vahusta mascarpone tuhksuhkruga, lisa keregelt vahustatud koor. Sega pooled tükeldatud maasikad kreemi hulka. Kui põhi on jahtunud, eemalda see vormist ning aseta sinna peale 2/3 iirisekastmest, siis mascarpone kreem. Kaunistuseks pane kõige peale mõned tükeldatud maasikad, nirista iirisekastet ning purustatud pähkleid.


Kokakool vol4

Kui ma nüüd palju mööda ei pane siis Heimari juures leidis aset minu 4s kokakool. Vahepeal korra eksisin ka Foodstudiosse ära, kuid see polnud minu jaoks miskit erilist. Retseptegi pole siiani saanud:(, mis sest et järgmised jõulud kohe varsti ukse ees.
Aga see eelmine kolmapäev oli väga kulinaarne, kui lühidalt kokku võtta. Lõunaks restorani MEKK peakoka Rene valik taevarestoranis ning õhtul jätk siis Maakri köögis Heimari näol. Sel korral oli plaanis erinevate köökide segu:

EELROOG
Tom Kha supp
(Kanafilee, kookospiim, sidrunhein, koriander, laim, seened)




PEAROOG
Praetud lambatalle ristluutükk
(Lambatalle ristluutükk, rucola-kartulipüree, miniporgandid,
rosmariini-punaseveini kaste)




MAGUSROOG
Soe shokolaadi kook
(Soe shokolaadi kook, vaarikavaht, vanilje jäätis)



Kuna seal on ikka nii, et igaüks lööb käed külge, siis seekord sain kenasti sidrunheina puljongi jaoks puhastada, munasid koogi jaoks ikka väga väga kaua vahustada ja vahuveini libistada. Kuna meid oli kenake 15 inimest, siis igaüks sai ikka käe valgeks ja 5 tundi möödus ikka nii kiirelt et ei saanud aru ka.
Supi jaoks keetsime ka kohapeal puljongi, mille tarbeks oli Heimar kaasa võtnud kiirkeedupoti ja lambaliha valmistasime ka mingis imemasinas, mille nime/töömeetodit ma kahjuks enam ei mäleta. Kokkuvõttes oli nalja, naeru, nobedaid näppe, äärmiselt maitsvat toitu ja meeldivat seltskonda rohkem kui küll.
Nüüd ootan vaid põnevusega retsepte, et kodus asju järele tegemata hakata.

Dinner in the Sky

Nagu pealkiri ütlebki, siis tegemist tegu söömisega taevas. Minu puhul küll lõunasöögiga - kolm käiku toitu, vein , prosseco ning 40 minutit hunnitut vaadet Tallinnale 40 m kõrgusel.
Tegelikult alustan algusest. Kui ma kunagi siin tuha-halva ilma vangis olin, siis oli potsatanud mulle postkasti kutse healt kööstööpartnerilt, et minna ja nautida üks vahva lõuna taevas. Kuna olin seda atribuutikat juba eelmisesl aastal Õllesummeril näinud, siis ei kahelnud ma üldse kas minna või mitte, ikka minna. Mis sest et eks ikka hing oli ärevil, et äkki hakkab halb või hakkan kartma. Kuigi juba ka menüü oli liiga ahvatlev, et keelduda.
Nii me(mina+3 in veel) siis kolmapäeva lõuna paiku end Rotermanni kvartalisse sättisime, et osaleda ühest asetleidvast lõuna nö tõstest.
Esmalt pandi siis igaüks korralikult rihmadega tooli külge kinni, 2-3 korda veel check, esimene käik ninaette, prosseco valati välja ja siis me tõusime, tõusime ja tõusime. Vahepeal märkuseks, et laua ümber einestas kokku 22 inimest ja laua nö vahel/keskel asjatas restorani MEKK peakokk Rene Uusmees koos 4 abilisega. Igal pool oli reklaamitud et tõstetakse 50m kõrgusele, kuid kuna Tallinna päästeametil pole 40m'st kõrgemat redelit, siis meie pealinnas oli max kõrguseks just viimane. Kuigi kuna tuuleke oli mahe, kuid kohati vali üleval, siis korra käisime 40m peal ära, kuid põhilise aja rippusime pisut madalamal.
Aga toitudest, mis juba etteruttavalt võin öelda olid vapustavalt head.

Eelroog: Marineeritud punapeet kitsejuustuvahuga




Pearoog: Röstitud õrnsoolalõhe sidrunijogurti, köögivilja-tomatikastme ja jõevähilihaga(kahjuks paremat pilti pole, kuna suures elevuses unustasin pildi teha)




Magusroog: Karusmarjasorbee marjasalati ja kaerahelbeküpsisega



Kogu see aeg üleval oli lihtsalt vapustav - toit, ilm, elamus. Super. 40 minutit möödus linnutiivul ning alla jõudes oli erutus veel rinnus kenad tunnid otsa. Ma arvan et oleksin kahetsenud ülimalt, kui poleks seda asja läbi teinud. Nüüd läheks teinekordki veel ja soovitan kõigile soojalt - kui vähegi võimalust siis proovige. Eks hind on ka nagu on, suhteliselt kallis(lõunatõste 49€), kuid tagantjärgi oleksin olnud nõus ka ise selle eest maksma. Aga tagantjärgi on ikka hea seletada.Cheers!!




Asja kohta ka rohkem infot - Dinner in the Sky Eesti koduleht. Selleks korraks on nad Eestist lahkunud, kuid kunagi tulevad ikka tagasi:).

teisipäev, 7. juuni 2011

Kuskuss kana ja muu värske kraamiga

Kuna suur suvi väljas ja toas niigi palav, siis kes enam ahju/pliiti kuumaks ajada tahaks. Siit üks mõnus salativormis õhtusöök. Kuna koostisosad panin täiesti tunde ja suva järgi, siis maitse ja tekstuur sai mõnusalt mahlane ja maitsev. Isegi meespere kiitis.



Vaja:
Kuskuss
tomat
kurk
suitsukana
keedetud muna
kodujuust
sool-pipar

Valmista paki järgi kuskuss, kogus vastavalt omale soovile. Lisa valminud ja veidi jahtunud kuskussile tükeldatud tomatit, kurki, muna, kana ning kodujuust. Lisa sool-pipar, sega läbi ja lase hea maitsa. Mõnus suvine õhtusöök.

Rabarberikook



Kui ma seda kooki nädalaid tagasi juba Juta blogis nägin, siis panin vaikselt silma peale, kuid tegemiseni jõudsin alles nüüd möödunud nädalavahetusel. Paljud teised olid samuti sealt innustust saanud ning nüüdseks vist pooled blogijad selle ära proovinud. Igatahes tulemus on just selline nagu Jutal seal pealkirjas - parim läbi aegade. Kõik lauataga viibijad kiitsid ning isegi veel otsisin järgmisel päeval, kas on mõni väike tükk alles. Oli ja ka siis oli see veel tõsiselt hea.

Tainas:
200g jahu
50g suhkrut
tiba soola
100g võid
1 munakollane
1 spl maitsestamata jogurtit

Kreemikiht:
ca 700g rabarberit
100g suhkrut
200ml vahukoort
1 muna
1/2 vanillikaun või 1 tl vanilliseemnetega ekstrakti(kuna kohalik maapood selliseid asju ei müünud siis lisasin täitsda tavalist vanillisuhkrut)

Vahukiht:
150g suhkrut
3 munavalget
1tl sidrunimahla

Sega jahu, sool ja suhkur kokku. Lisa tükkideks lõigatud või, haki noaga, kuni tekib teraline mass. Lisa munakollane ja jogurt, sõtku ühtlaseks taignaks. Pane tainas toidukilesse ja 30 minutiks külmkappi.
Sega rabarber 40 g suhkruga ja jäta seisma, et mahlad jooksma hakkaksid. Mõne aja pärast kurna üleliigne mahl sõelal välja.
Suru tainas küpsetuspaberiga vooderatud koogivormi põhja ja külgedele(ise kasutasin 28cm vormi, põhi ja ääred jäid mõnusalt õhukeseks). Laota rabarberitükid vormi ja küpseta 180 kraadi juures ca 15 minutit.
Sega vahukoor muna, vanilli ja ülejäänud suhkruga. Vala segu rabarberitele ja küpseta veel 20 minutit.
Kui kook on peaaegu valmis(kreem pole enam vedel), vahusta munavalged sidrunimahla ja suhkruga kõvaks vahuks. Kata kook vahuga ja küpseta veel mõned minutid nii, et vaht tippudest õrnalt kuldseks tõmbub.
Jahuta ja serveeri! Sa ei kahetse!

Quiche spargli ja suitsulõhega

Kuna olin meeltesegaduses koju ostunud sparglit, siis oli see vaja nädalavahetusel ka realiseerida ja nii ma quiche teo ette võtsin, kuna tundus et sinna sobib see ülihästi. Põhja retsepti ning täidise idee leidsin Pisike ja Pisut segi blogist.




Tainas:
120g võid
240g jahu
paar spl külma vett
0,5tl soola

Täidis:
2 punti spargilt(ma arvan et umbes 8-10 vart oli mul)
suitsulõhet(2 paarisajagrammist fileepakki oli mul)
200g riivjuustu
3 muna
3dl piima

Taina jaoks hakkida või soola ja jahudega, lisada vesi ja töödelda kiiresti ühtlaseks.Pane taignapall 30 minutiks külmkappi. Võita pirukavorm ning suru tainas põhja ja külgedele.
Seejärel torkida põhi kahvli abil läbi ja küpsetada 220 kraadini eelsoojendatud ahjus 10-12 minutit.
Seejärel laota tükeldatud kala põhjale, säti juurde spargel ning vala üle muna-piimaseguga. Kõige peale riivjuust.
Küpsetada maksimaalselt 180-kraadises ahjus muna kalgendumiseni ja juustu küpsemiseni, mis võtab olenevalt katte koostisest ja paksusest aega umbes 30-40 minutit. Piruka valmidust kontroli puutikuga.

kolmapäev, 1. juuni 2011

Rabarberikook ricottaga

Kui ma seda retsepti nii Mari-Liisi blogi FB lehel kui ka hiljem otse blogis nägin-vaatasin, oli asi kindel. See oli liiga ahvatlen et mitte proovida. Kuumust trotsides sai tehtud väike poering ja vajalikud puuduolevad asjad soetatud ja õhtul küpsetamiseks lahti läkski. Täidise osas muutsin natuke koguseid.
Tulemus, see oli nii maitsev, et nädalavahetus läheb teisele ringile.



Põhi:

100g võid
200g nisujahu
suts soola
2sl suhkrut
1tl sidrunimahla
1 muna


Täidis:

600g ricotta kohupiimakreemi (kasutasin ricotta kohupiima)
250g paksu Kreeka jogurtit (kasutasin tavalist maitsestamata jogurtit)
3 muna
1dl suhkrut

u 300 g rabarbreid


Põhja jaoks sega omavahel jahu, sool ja suhkur. Näpi või ja kuivained puruks(isiklikult kasutasin taaskord oma või sulatamise meetodit). Klopi muna lahti. Lisa purusegule muna ja sidrunimahl, sega kiiresti ühtlaseks tainaks. Mässi see toidukilesse ja hoia pool tunnikest külmkapis.
Sellest tainakogusest sain vooderatud 30cm ümmarguse klaasist pirukavormi. Põhi jäi mõnusalt parajalt õhukeseks.

Täidise jaoks sega kõik selleks vajaminevad ained hästi ühtlaseks seguks.

Tükelda rabarber soovi kohaselt.
Võita koogivorm, suru tainas vormi, kalla täidis peale ning sinna omakorda laota rabarber.

Küpseta 175 kraadi juures u 40 minutit, kuni täidis on küpsenud ja rabarber pehme.