neljapäev, 26. aprill 2018

Müslibatoon maapähklivõi ja šokolaadiga

Kevad on tore aeg, kõik tärkab, päike soojendab, kuid vahel tabab meid ka väsimus ning energiapuudus. Siit üks mõnus amps, mille saad varem valmis teha ja haarata kaasa kasvõi tööle, trenni või maiustada niisama kodus. Eriti võiks see meeldida halvaasõpradele, sest kuigi siin seda kübetki sees pole, siis maitse on just nagu sööks head hulka halvaad.


Vaja (12-14 tk):
200g datleid
4dl kaerahelbeid
8spl maapähklivõid
100g tumedat šokolaadi
4tl vanilliekstrakti
näpuotsaga meresoola

Kalla datlitele kuuma vett, nii et need oleks kaetud ja leota 15 minutit, kõvemaid isendeid leota vajadusel kauem. Kurna, kuid jäta esialgu leotusvedelik alles.
Sulata šokolaad vesivannil, pane kõik koostisained köögikombaini ning töötle ühtlaseks massiks. Kui tainas tundub liiga kuiv ja tihke, lisa paar supilusikatäit leotusvett. Pane mass küpsetuspaberile ja vormi sellest 20x20cm suurune 1cm paksune ristkülik. Suru mass tihedalt kokku ja pane 3-4 tunniks (veelparem üleöö) külmkappi. Lõika batoonideks ning naudi!


allikas: Kodukiri aprill 2018

teisipäev, 24. aprill 2018

Lõhe-seenepirukas sinihallitusjuustuga

Uue köögi/ahju saamisega olen kõvasti nö kuumalainel, proovin ja küpsetan ja keedan ja majandan. Kõik ülespildistatud, salvestatud või muud moodi minuni jõudnud retseptid saavad nüüd järjepanu läbi vaadatud ja esimesel võimalusel läbi proovitud. Siit üks ülimalt mahlane ja väga väga maitsev kalapirukas, kus seentele ja porrule ning juustudele pakub seltsi lõhe. Kõik tainaga katta ja mõnus lõuna- või õhtusöök ongi valmis. Soovi korral paku kõrvale nt rohelist salatit.


Vaja:
500g lehttainast

75g porrut
150g shampinjone
1spl võid
150g sulatatud juustu krevtettidega
50 sinihallitusjuustu
400g lõhefileed
soola
tilli
sidrunimahla
1 muna määrimiseks


Haki porru ja seened. Sulata pannil või ja kuumuta selles porrut paar minutit, lisa seened, kuumuta omakorda mõned minutid. Lisa sulatatud juust ning hakitud sinihallitusjuust. Kuumuta kuniks juustud on täiesti sulanud ja segunenud muude ainetega. Lase täielikult segul maha jahtuda.
Jaota lehttainas kaheks ning rulli mõlemad plaadid õhemaks. Tõsta üks plaatidest ahjuplaadile küpsetuspaberile, määri peale jahtunud seene-juustusegu, millele omakorda laota peale lõheviilud. Nirista üle sidrunimahlaga, raputa peale soola ja tilli. Tõsta nüüd ka teine tainaplaat segule, suru ääred tihedalt alumisega kokku, määri pealt munaga. Torgi tainas siit-sealt kahvliga läbi ning küpseta 225kraadises ahjus umbes 30 minutit, kuniks pirukas on kuldpruun ja krõbe. Minul sai pirukas kuldse jume juba ca 20 minutiga, seega soovitan jälgida ahjus toimuvat, et mitte kõrbenud ekseplari saada.

allikas: Kodukiri jaanuar 2018

pühapäev, 22. aprill 2018

Spargli-peekonipirukas

Kevad on täies hoos, poes juba päris jupp aega ja eks ka turul vaikselt juba spargel nina välja pistmas. Ning kevad ilma sparglita, pole kevad, kas siis toidu kõrvaseks või miks mitte ka päikeselisse pirukasse. Üks väga lihtsa valmistusega ning maitsev kevadekuulutaja teie ees nüüd ongi.


Vaja:
1,5dl nisujahu
1,5dl täisteranisujahu
0,5dl päevalille- või kõrvitsaseemneid
150g külma võid
1tl soola
2spl külma vett

Täidis:
150g toorsuitsupeekonit (või kuumsuitsulõhet)
500g rohelist sparglit
1 suurem porru
2dl majoneesi
2dl hapukoort
4 muna
100g riivitud juustu
praadimiseks võid ja vajadusel oliiviõli
sool, pipar

Töötle köögikombainis (või haki) põhja jaoks jahud, sool ja seemned külma võiga ning lisa vähehaaval nii palju külma vett, kuni saad ühtlase tainapalli. Vajuta tainas väiksema nelinurkse pirukavormi põhja ja ääretele, tee  kahvliga sisse augud ja tõsta pooleks tunniks külma.
Kata põhi küpsetuspaberi ja küpsetusubadega ning eelküpseta põhja 200 kraadi juures 10 minutit. Eemalda raskus ning paber.
Tükelda peekon, pruunista kuival pannil ning tõsta eemale. Viiluta porru ning prae peekonirasvas, vajadusel lisa õli. Maitsesta soola-pipraga ning laota koos peekoniga eelküpsetatud pirukapõhjale. Pese sparglid, kuivata ja murra puised otsad ära, kuumuta pannil võis 3-5 minutit (sõltuvalt jämedusest), kuni need on poolküpsed. Sega omavahel majonees, hapukoor, munad, riivjuust, sool ja pipar ning kalla pirukale. Kõige lõpuks laota sparglid kõige peale ja küpseta 200kraadises ahjus 30-40minutit. Kui pirukas kipub pealt liigselt pruunistuma, kata vajadusel fooliumiga. Lase veidi taheneda ning naudi!

allikas: Meie pirukad

esmaspäev, 16. aprill 2018

Kõrvitsasupp leivakrõbuskitega

Soe kevadine vihm, järjest kõrgema kaarega käiv päike ning sellega ka tõusvad temperatuurid. Kevad on ilmselt kohale jõudnud, seda küll mitte veel päris värvides, aga lootust juba on. Siit üks kevadiselt päikesekollane püreesupp, kus auhkohal troonib kõrvits ning maitset aitavad lisaks anda sibul-küüslauk ning porru, sekka ka tomatipasta. Retsept on pärit "Tänapäevane Eesti köök" kokaraamatust, kust leiab nii väga uusi leiutisi, kui ka vanu juba unarusse vajunud taaskohtumisi. Supi retsept on Ott Tomiku looming, kes ametis Põhjakal. Ja seal juba ausaid Eesti maitseid hoitakse. Meie kodus oli see laual juba teine kord lühikese aja jooksul.


Vaja(retsept kohendatud 4-le):
400g puhastatud kõrvitsat
1 küüslauguküüs
1 porgand
1 sibul
1 pisem porru, valge ja heleroheline osa
500ml kanapuljongit
tomatipastat
75g valget veini
õli
1 spl võid
suhkur
sool, pipar
muskaatpähklit
loorberileht
mõned leivaviilud
peoga kõrvitsaseemneid

Pese ja koori köögiviljad ning tükelda, võib teha suht suurelt, kuna lähevad hiljem püreerimisele. Kuumuta potis törts õli ja pool võikogusest ning kuumuta selles korralikult läbi tükeldatud sibul, osa küüslauku ja porru. Lisa tomatipasta ja porgandid ning kuumuta läbi, seejärel lisa potti ka kõrvitsatükid. Kuumuta köögivilju segades veidi ja lisa valge vein, samuti lisa loorberileht (võid ka marli sisse panna, kuna hiljem võtame välja).Keeda segu veidi, kuniks alkohol on aurustunud, kalla peale puljong ning keeda tasasel tulel kuni köögiviljad on täiesti pehmed. Püreesta (võta loorber välja enne) kogu mass kannmikseris, lisa püreerimise käigus ka teine pool võid (külma). Maitsesta muskaatpähkli, soola, pipra ja suhkruga. Haki allesjäänud küüslauk peeneks, lõika leivaviilud pisikesteks kuubikuteks, sega mõlemad õli ja kõrvitsaseemnetega ning rösti segu ahjus krõbedaks. Serveeri supp koos leivakõrbuskitega.

allikas: Tänapäevane Eesti köök

reede, 13. aprill 2018

Kerged šokolaadimuffinid

Kui retsepti vaadata, siis suhkur ja mesi ja šokolaad, võib tunduda et muffin tuleb kuradima magus, aga tegelikult tegu maheda eksemplariga. Õunte mikrolaineahjus küpsetamine oli ka minu jaoks midagi täiesti uut, aga täiesti toimis, just nagu retsept õpetas ja nõudis. Küpsetusaeg minu ahjus oli tiba pikem, aga eks see ongi erinevate ahjude eripära ja tuleb reguleerida vastavalt. Valmisid igatahes maitsvad muffinid, mida sööjad kiitsid naerulsui.


Vaja(12 tk):
1-2 õuna (u 140g)
1dl suhkrut
1/2dl mett
1 muna
2dl maitsestamata jogurtit
1tl vanillisuhkrut
1dl nisujahu
1dl täisteranisujahu
1dl kakaopulbrit
pisut soola
1tl söögisoodat
1tl küpsetuspulbrit
90g riivitud tumedat šokolaadi

Tükelda õunad, pane kuumakindlasse kaussi ja kuumta mikrolaineahjus paar minutit täisvõimsusel. Püreeri pehmed tükid. Sega kausis kokku õunapüree, suhkur, mesi, muna, jogurt ja vanillisuhkur. Jahude hulka sega kakao, sool, küpsetuspulber ja söögisooda ning sõelu vähehaaval vedela segu hulka. Viimasena lisa segades juurde riivitud šokolaad. Tainas jääb üsna paks. Jaota saadud mass paberiga vooderdatud muffinivormidesse (võib üsna täis panna) ning küpseta esmalt 215kraadises ahjus 5 minutit, seejärel alanda temperatuuri 185kraadini ja küpseta 12-15 minutit. Muffinid on valmis, kui puutiku külge ei jää tainast. Serveerimisel raputa peale tuhksukrut ning naudi!

allikas: Kerged magustoidud, 50 retsepti

pühapäev, 8. aprill 2018

Täidetud munad juustukreemiga

Nädal on möödas lihavõtetest, nii et paras aeg veel viimane sissekanne selle kohta teha.  Mune nagu ikka sai keedetud hea hulk, aga teadlikult, sest hiljem saab ju sellest häid ampse valmistada, nagu ka see täidetud munade eksemplar. Lihtne valmistada ja laualt kadus põhimõtteliselt sekunditega.


Vaja(12 tk):
6 keedetud muna
1 väike sibul
4spl majoneesi
50g riivitud juustu (Västerbottensost või muud tugevama maitselist)
tilli või/ja murulauku
marineeritud vähisabasid või hiidkrevette

Koori ja lõika ettevaatlikult pikuti pooleks eelnevalt keedetud munad. Võta munakollased välja, suru kausis kahvliga katki, lisa peenelt hakitud sibul, majonees ja peenelt riivutud juust. Soovi korral ka hakitud till või murulauk. Sega mass ühtlaseks. Jaota saadud täisid munavalgepoolikutele ja kaunista kreveti või vähisabaga. Naudi!

allikas: nami-nami

teisipäev, 3. aprill 2018

Kalkuni-shampinjoni-brokoli stroganov

Kui kalkun on üldjuhul mujal maailmas jõulutoit, siis meil mulle tundub on see kuidagi üldse alahinnatud tooraine. Vähemalt omast kogemusest võin öelda, et ega ma seda just ülemäära tihti siiani soetanud pole. Käesoleval nädalal juhtus aga nii et lausa kohe kaks rooga sellest juba tehtud. Esimene oli lihtne pasta hernestega koorekastmes, kus sai lihtsalt kana kalkuni vastu vahetatud vahelduseks. Kuid siit üks maitsev stroganovi retsept, kus kalkunile kaaslaseks seened ning brokkoli. Väga maitsev, pole ülemäära keeruline. Soovitan soojalt enne kõik valmis tükeldada, siis läks ikka väga kärmelt. Originaalretseptis on serveerimisel soovitusena riis, siiski ma ise pigem serveeriks hoopis kartulipudruga. Minu jaoks jäi riis kuidagi nii-naa, kuid vaimusilmas kujutasin putru siia sobivat hoopis paremini.


Vaja(2-4):
450g kalkuni rinnafileed, ribadeks lõigatud
2-3spl jahu
1-2tl suitsutatud paprikapulbrit
1-2spl õli
1 suurem sibul, peeneks hakitud
1 küüslauguküüs, peeneks hakitud
250g pruune pisemaid shampinjone, viilutatud
300ml hapukoort
200-300ml köögiviljapuljongit
1 keskmise suurusega brokoli, õisikuteks lõigatud

serveerimiseks riisi (või muud endale meelepärast)

Pane kalkuniribad kilekotti, lisa jahu, paprikapulber, veidi soola-pipart. Sule kott, raputa-sopsuta seda kuniks lihatükid on kõik ühtlaselt kaetud. Kuumuta 1 spl õli pannil keskmisel kuumusel ning aseta sinna üleliigsest jahust puhtaks  raputatud kalkuniribad. Prae 1-2 minutit, eesmärk pole läbi küpsetada, vaid jume peale saada. Tõsta seeejärel pannilt ära ootama. Puhasta pann, lisa sinna teine osa õli ning kuumuta seejärel sibulat, kuniks see on pehme (mitte pruuniks kõrbenud), lisa küüslauk, kuumuta 1-2 minutit. Lisa nüüd pannile seened ning kuumuta ca 5 minutit, misjärel tõsta tagasi ka kalkuniribad, lisa hapukoor ning puljong. Maitsesta, lase keema tõusta, misjärel kata kaanega ja lase 15 minuti jagu küpseda. Kuniks ootad kastme valmimist, keeda väheses soolases vees brokoliõisikuid 5 minutit, kurna ning lisa kastme valmimise lõppjärgus pannile.
Serveeri seejärel endale meelepärasega. Hääd maitsmist.

allikas: BBC GoodFood February 2018

pühapäev, 1. aprill 2018

Kohupiimakorbid

Hetkel käimas lihavõtetega tuleb mõtesse ikka kohupiim ja pasha ja munad. Proovisingi seekord kõigele muule tavapärasele (munade värvimine, nende täitmine jne) teha ka kohupiimakorpe, kuna ma eriline pasha fänn pole. Pean tunnistama et polnud kunagi enne korpe teinud, kuigi need väga maitsevad mulle, ja seetõttu ei osanud ka midagi väga oodata. Aga võtsin käsile, tulid täitsa välja ka, kuigi järgmine kord olen teatud asjades ilmselt tähelepanelikum.


Vaja:

Tainas:
500ml piima
50g pärmi
200g suhkrut
7g soola
1kg jahu
180g võid

Täidis:
500g kohupiima
100g suhkrut
50g jahu
100g muna
soovi korral 150g rosinaid, mina kasutasin kohupiima kus olid kohe rosinad sees, aga kuna neid oli kokkuvõttes ikkagi seal liiga vähe, siis teine kord lisan kindlasti ekstra juurde

määrimiseks muna

Esmalt alusta tainateost. Kuumuta piim käesoojaks (37kraadi). Hõõru pärm, suhkur ja sool ühtlaseks ning lisa neile kuumutatud piim. Lisa seejärel jahu ja pehme või ning sõtku seni, kuni tainas lööb käte ja kausi küljest lahti. Mina tegin sõtkumisprotsessi oma hea abilise tainasegajaga ja see ei tähenda et vähem armastust oleksin sinna pannud:). Kata kauss toidukilega või rätikuga ning lase kerkida kahekordseks (ca 30 minutit). Kuniks tainas kerkib valmista ette täidis - lihtsalt sega kõik ained omavahel ühtlaseks massiks.
Kui tainas on omadega kerkinud, vormi pätsikesed ja veereta need laual ümmargusteks. Lase veidi lisaks kerkida, vajuta klaasipõhjaga süvend, täida täidisega ning määri ääred lahtiklopitud munaga. Küpseta 200kraadises ahjus 15 minutit või kuni korbid on kuldpruunid.
Lase veidi jahtuda ning naudi!

Mida ma teinekord teisiti teeksin:
1. kindlasti teeksin väiksemad pätsikesed kui seekord, kuna mulle kohutavalt meeldib "vähem tainast, rohkem sisu", kuid seekord ma ei jäänud enda korpide puhul selle suhtega üldse rahule
2. kindlasti rohkem rosinaid
3. kindlasti võtaksin rohkem aega, kuna seekord läks tiba kiireks ja mingi hetk oli tunne, et läks veidi rapsimiseks

Aga ära need samal päeval peaagu kõik söödi, seega ilmselt maitsesid ikkagi hästi. Tunnistan ausalt ise lõin hambad sisse vaid ühele, kuna samal päeval aset leidnud sünnipäevalaud pakkus niipalju muudki, millega maiustada.

allikas: Oma Maitse märts 2018