teisipäev, 26. juuli 2016

Vanilje-rabarberipirukas

Rabarberihooaeg on küll selleks aastaks möödas, aga kuna vanaema rabarber vohab aina hoolega edasi, siis proovisin kesksuvel ka va selle rabarberikoogi ära. Tegemist mõnusalt kreemika ja lihtsa valmistusviisiga koogiga, mis kevadel, kui rabarberid alles nina välja maapinnast topivad kindlasti proovimist väärt. Retsept võetud Soome toiduajakirjast ja kuna nemad meist põhjapool, siis pole ka ime, kui kesksuvel ilmuvas ajakirjas päris mitu isuäratavat rabarberikoogi retsepti leida võis.


Vaja:
150g võid
1dl suhkrut
1 muna
2 1/2dl jahu
1dl kaerahelbeid

1 pakk vaniljekastmepulbrit
1 1/2dl piima
250g mascarponet
1 muna
250g rabarberit

Vahusta pehme või suhkruga, lisa muna ning vahusta lisaks. Seejärel lisa kuivained ning sega ühtlaseks tainaks. Aseta tainas võiga määritud ja riivleivaga (-saiaga) ülepuistatud pirukavormi põhja ja äärtele. 
Täidiseks sega vaniljekastmepulber piimaga, lase veidi seista, misjärel lisa juurde muna ning mascarpone. Sega korralikult läbi, et tükke ei jääks. Aseta saadud kreem pirukapõhjale ning säti peale rabarberiviilud (suru ka veidi täidise sisse). Küpseta 200kraadises ahjus  20-30 minutit. Jahuta ning serveeri.

allikas: Ruoka.fi ajakiri

Kukeseenepirukas

Ühest seenelkäigust saab kohe mitu rooga. Kui esmalt tegime klassikalist kukeseenekastet, siis teisena sai tehtud suvikõrvitsaga pirukat ja kolmandaks otsisin veel ühe lahtise piruka. Tegemist äärmiselt kreemika ja maitsva toidupoolisega.


Vaja:

Põhi:
140g jahu
0,5tl soola
0,5tl küpsetuspulbrit
100g külma võid
2-3spl külma vett

Täidis:
1 väiksem sibul
võid praadimiseks
300-400g kukeseeni
sool, pipar
3 muna
1dl vahukoort
200g toasooja toorjuustu või Merevaiku

Sega sõelutud jahu soola ja küpsetuspulbriga, lisa tükeldatud või ja töötle köögikombainis (või haki noaga) ühtlaseks puruks. Lisa külm vesi, sega kokku tainapalliks, keera toidukilesse ja pane tunniks külmikusse. Suru valmis tainas võiga määritud lahtikäivasse 24cm suurusega koogivormi põhja ja u 2cm kõrguselt äärtele, torka keskosa tihedalt kahvliga läbi ja küpseta 200kraadises ahjus 10 minutit.

Tükelda sibul peeneks ja prae pannil võis madalal kuumusel klaasjaks, lisa puhastatud kukeseened ja prae edasi, kuni seentest välja tulnud vedelik on aurustunud. Maitsesta soola-pipraga, lisa veel pisut võid ja sega läbi. Klopi munad kergelt lahti, lisa koor ja toasoe toorjuust või Merevaik (võid soovi korral juurde lisada ka miskit rohelist, nt tilli, peterselli).  Tõsta seened eelküpsetatud põhjale, aja ühtlaselt laiali, vala peale täidis ja küpseta pirukat 200kraadises ahjus 30 minutit või kuni täidis on hüübinud ja kuldseks muutunud.
Jahuta veidi ja serveeri.

allikas: Jagatud rõõm

pühapäev, 24. juuli 2016

Valge šokolaadi juustukook sõstarde ja sefiiriga

See kook on magusahoolikute unistus. Tõsiselt šokolaadine, sefiirine ning vahukoorene. Hapukad punased sõstrad püüavad natuke magusust küll ohjeldada, kuid kokkuvõttes on see üks parajalt rammus ning ülimagus amps. Oli ikka tükk tegemist, et üks tavalise suurusega koogitükk ära manustada.


Vaja:
150g Domino küpsiseid
30g võid

Täidis:
300g kohupiimapastat
300g valget šokolaadi
200ml vahukoort+veidi vanillisuhkrut
200g toasooja maitsestamata toorjuustu
5-6 Domino küpsist
2-3 sefiiri
100-150g punaseid sõstraid

Kaunistamiseks:
punase sõstra kobaraid
sefiiri

Põhja jaoks sega küpsisepuru ning sulavõi. Suru saadud mass küpsetuspaberiga vooderdatud 24cm lahtikäiva koogivormi põhja.
Täidise valmistamiseks sulata šokolaad vesivannil. Klopi koor vanillisuhkruga pooleldi vahtu, misjärel lisa vähehaaval toorjuust. Sega sulašokolaadile vähehaaval lisaks kohupiimapasta. Ühenda kaks segu ning sega ühtlaseks. Puista küpsised näppude vahel väiksemaks ning sega kreemi hulka. Tõsta pool täidisest põhjale, puista peale sõstraid ning sefiiritükke ning kata ülejäänud kreemiga. Silu ühtlaseks ning lase külmkapis üleöö taheneda (mina tegin hommikul ja õhtul serveerisin ning hangus ka kenasti selle ajaga ära).
Kaunista kook enne serveerimist punaste sõstarde ning sefiiriga.

allikas: Selver suvekiri

reede, 22. juuli 2016

Kurgid väikese tšilli ja mündiga

Kui oma kasvuhoone kurki laialt käes, siis saab igal aastal ikka proovitud erinevaid retsepte. Kui varasemalt olen teinud võileivakurke ja ka tšillikurke, mis säilivad pikemajaliselt, siis seekordne retsept on nö kohe söömiseks. Tükelda, säti purki, lase seista ja 24 tunni möödudes võib juba proovida.


1kg kurki
2 tšillit
1tl 30%-list äädikat
1l vett
1spl suhkrut
1spl meresoola
suur peotäis värskeid mündilehti

Pese värsked kurgid (saavad eriti ruttu valmis, kui ka need viilutad) ja lao klaasist purki. Koos nendega lisa anumasse ka mündilehed ja hakitud tšillipipar. Kuumuta vesi, lisa äädikas ja maitseained. Vala kurkidele peale marinaad (vaata et kõik oleks ühtlaselt kaetud) ja jäta jahtumiseni toatemperatuurile seisma, hiljem võib purk seista nii toas kui ka külmkapis. Peale 24 tunni möödumist võid juba esimesi naksakaid proovida.

allikas: delfi.ee

kolmapäev, 20. juuli 2016

Arbuusi-smuuti

Kui arbuusi võib tänapäeval osta pea aastaringi, siis meie mõistes suvel on ikka selle tipphooaeg, kus seda liigub rohkem ja valik laiem. Selle ostmisega on alati nagu on, kas ikka leiab selle õige ja hea sisuga ja kui osta, siis ikka rohkem korraga, nii terve vili ikka ju. Aga kui tegemist on suurema isendiga, siis kipib vilja ikkagi kätte jääma ja üks mõnus viis selle "likvideerimiseks" on smuuti. Soetasin hiljuti üle-lahe käies kirbukalt ühe vahva ja tõesti mitmekesise smuutiraamatu ja seal mulle just sellest viljast erinevad variandid silma jäidki. Veidi kohendasin retsepti, võttes arvesse, mis külmikus võtta ja maitsev jook oligi valmis.


Vaja:
arbuusi (ilma koore ja seemneteta)
banaani
keefiri

Pane kõik ained blenderisse ning surista jook valmis. Koguste osas luban igalühel ise timmida, kui tihket jooki keegi soovib või armastab.

inspiratsioon: Smoothiet ja mehut

esmaspäev, 18. juuli 2016

Suvikõrvitsa-kukeseenepirukas

Kui marjad on sel aastal varasemalt valminud, kui möödunud aastatel, siis kukeseened jällegi vastupidiselt hiljem. Ei teagi kas suvealguse kuivus või muu probleem, aga esimese saagi oma tavapärasest korjamiskohast saime meie alles nüüd. Kui esimesena sai tehtud vana head kukeseenekastet, siis teisena otsisin kohe mõne piruka, mida katsetada. Tegemist mõnusalt mahlase, maitseka ning lihtsa valmistusviisiga küpsetisega.


Vaja:
400g lehttainast (või pärmi-lehttainast)
1dl ketšupit
1dl magusat tšillikastet
500g suvikõrvitsat
300g kukeseeni
1 punane sibul
150g riivitud juustu
basiilikut
soola ja musta pipart


Rulli tainas (vajadusel sulata eelnevalt) veidi lahti ja laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Haki sibul, lõika suvikõrvits väikesteks kuubikuteks ja puhasta kukeseened, mis vajadusel lõika ka väiksemateks tükkideks. Kuumuta kõik pannil õlis korralikult läbi, maitsesta soola-pipraga. Sega ketšup tšillikastmega ning määri tainale. Laota peale eelnevalt praetud suvikõrvitsa-kukeseenesegu ja puista üle basiilikuga (mina kasutasin kuivatatud) ning riivjuustuga. Küpseta 220kraadises ahjus 20-25 minutit, kuni lehttainas on kenasti kuldne. Jahuta veidi ja serveeri.

allikas: nami-nami

reede, 15. juuli 2016

Kilutrühvlid

Igaaastane puhkuse tradistioon üle-lahe käia oli ka seekord kavas. Iga kord olen midagi ka külakostiks kaasa meisterdanud, sedapuhku soolast. Kindlasti üllatav, kuna tavaliselt on trühvlid ju ikka magusad, siis seekordsed on soolased ja mõnusalt vürtsikilused. Sobivad ideaalselt ka Vabariigi aastapäeva lauale.

Vaja (u 40tk):
150g vürtsikilu fileed
200g toorjuustu
2 keedetud muna
pundike tilli
katmiseks riivleiba

Vajuta kahvliga kilud ja munad peeneks. Haki till ning sega toorjuustuga kõik ühtlaseks massiks.
Võta väike portsuke valminud segu, ürita vormida pallike, mida siis veereta taldrikule pandud riivleivas. 
Hoia serveerimiseni külmas.


allikas: Siit nurgast ja sealt nurgast

esmaspäev, 11. juuli 2016

Kahe šokolaadi brownie vaarikatega

Esmalt maasikad, siis mustikad ja nüüd on kord vaarikate käes. Mõnusalt mahlased mammud, mis sobivad ideaalselt brownie sisse ja ka peale. Tegemist on ülimalt šokolaadise (sisaldab kahte erinevat šokolaadi) ja rammusa (hulgi võid) magustoiduga, aga oma pehme sisemuse ning krõbeda koorikuga ülimaitsev maiuspala, mida naljalt üle ühe tüki ei soovi. Hapukamad marjad või ka miks mitte vaniljejäätis sobib kõrvale lisandina ideaalselt.


Vaja:
200g võid
200g tumedat (kakaosisaldus 70%) šokolaadi
3 muna
200g suhkrut
1tl vaniljesuhkrut
100g jahu
näpuotsatäis soola
2dl vaarikaid+veidi kaunistamiseks
50g valget šokolaadi, hakitud
50g tumedat šokolaadi, hakitud

Sulata kastrulis madalal tulel tükeldatud või, lisa tükeldatud tume šokolaad ning sulata segades ühtlaseks massiks. Lase veidi jahtuda. Vispelda kokku munad ja suhkrud, misjärel ühenda omavahel muna ja või-šokolaadisegu. Lisa jahu ja sool. Sega õrnalt hulka vaarikad. Vala saadud ühtlane tainas küpsetuspaberiga kaetud vormi (u 15x23cm), kata pealt hakitud šokolaadidega, surudes neid ka veidi taina sisse.
Küpseta 180kraadises ahjus 25-30 minutit, kuni koogile on tekkinud koorik peale, kuid sisu veel pehme. Lase vormis jahtuda, lõika meelepärase suurusega tükkideks ning serveeri vaarikate või vaniljejäätisega.

allikas: Piknikule!

pühapäev, 10. juuli 2016

Käes on pitsaaeg

Isetehtud pitsa on tegelikult äärmiselt lihtsa valmistusviisiga. Paljud ilmselt kardavad pärmitaigna tegemist, aga asjatult. Tegelikult vaid sega ained kokku, jäta kerkima ning vormi põhjad ja laota enne ahjupanekut peale mida vaid hing ihaldab. Mina tegin antud retsepti järgi 2 suurt õhukest pitsat, mis said siis küpsetud pitsakivil, mis omakorda oli asetatud täisvõimsusel grillile. 



Vaja(2 suurt või 4 minipitsat):
250g jahu
125ml käesooja vett
6g pärmi
1tl soola
0,5spl suhkrut
2spl oliiviõli

Katteks endale meelepärased ained  - meil oli selleks tomatipasta, mozarella juust, kana, ananass, tomat, pitsamaitseaine

Mõõda jahu suurde kaussi. Teises kausis sega omavahel käesoe vesi, pärm, suhkur ja sool kuni kõik on lahustunud, viimasena lisa oliiviõli.
Ühenda omavahel vee-pärmi segu ja jahu ning sõtku ühtlaseks palliks. Jäta taignapall kaussi, kata kauss niiske rätikuga ja jäta sooja kohta vähemalt 3 tunniks kerkima.
Kerkinud tainas kalla jahusele lauale ja jaga vastavalt kaheks või neljaks ning vormi käte abil ümarad pitsapõhjad.

Pitsapõhjale määri tomatipasta(ära päris ääreni kata), puista sellele omakorda juustu, pruunistatud kanatükid, ananass, tomatitükid ning viimaks taas juust ning puista üle natukese pitsamaitseainega. Viimase osas sai katsetatud värskelt Sitsiiliast saabunud maitseainesegu.
Aseta pitsa pitsakivile ning seejärel täisvõimsusel grillile või tavalisse ahju (alumisel siinil ja vaid alt küpsetus) ning küpseta kuni põhi on krõbe ja juust sulanud. Grillil kulus selleks ca 8-10 minutit.


allikas/inspiratsioon: kristiankokkab.blogspot.com

reede, 8. juuli 2016

Tomatine hakkliha

Vahelduseks kookidele ka midagi soolast. Siit üks lihtne argiõhtu, kuidas nüüd öeldagi, kastme moodi asi, mille juurde törts värsket kartulit ning roheline salat ja maitsev õhtusöök ongi valmis. Allolevad kogused on maksimaalselt 1-2le inimesele. Sõltub muidugi, millega kastet serveerida.


Vaja:
165g veisehakkliha
40g sibulat
75g tomatipüreed 100% tomatitest
soola, pipart
Chilli Explosion maitseainet (Santa Maria)

Pruunista hakkliha ilma rasvaineta ning maitsesta soola-pipraga. Jätkates kuumutamist lisa hakitud sibul, tomatipüree ja maitseaine (mina asendasin selle kuivatatud tshilliga). Kuumuta kõike koos veel paar minutit ning serveeri meelepärasega.

allikas: Nipiraamat

kolmapäev, 6. juuli 2016

Mustika-purukook

Minnes metsa kukeseeni vaatama, jäime paraku tühjade kätega selles osas. Ei teagi kas liiga vara või on "see" mets lõpetanud kukeseente kasvatamise. Loodame et siiski esimene variant. Aga ega me tühjade kätega jäänud. Oleme nüüd kaks päeva käinud hoopis talvisi mustikavarusid täiendamas. Viimaseid on väga-väga palju, kõvasti on juba korjamas käidud ja lisaks tuleb uusi muudkui juurde. Seega kõik metsa mustikale! Et hooaega ikka õieti ära kasutada, siis sai tehtud ka üks mustikakook. Sedapuhku puru versioon.


Vaja:
180g jahu
1,5tl küpsetuspulbrit
0,5tl soola
1tl vanillisuhkrut
125g võid
130g suhkrut
2 muna
125ml piima
500g mustikaid

Peale:
180g jahu
45g suhkrut
0,5tl soola
1tl kaneeli
100g võid

Sega omavahel sõelutud jahu, küpsetuspulber, sool ja vanillisuhkur. Vahusta toasoe või suhkruga kohevaks vahuks. Lisa ühekaupa munad, samal ajal pidevalt vahustades. Lisa seejärel jahusegu vaheldumisi piimaga ja sega ühtlaseks. Sega ettevaatlikult juurde mustikad. Tõsta tainas 24cm läbimõõduga koogivormi (või mitmesse väiksemasse).
Puru jaoks sega omavahel jahu, suhkur, sool ja kaneel. Lisa tükeldatud või ning näpi purutaoliseks massiks. Pudista koogile ja küpseta 175kraadises ahjus 50 minutit, kui tegemist ühe suure koogiga (väiksemaid küpseta 30 minutit). Jahuta ning serveeri vaniljejäätisega.

allikas: Ahjusoe

esmaspäev, 4. juuli 2016

Rabarberi-maasikakook

Ja lõpuks kauaoodatud puhkus algaski. Kui möödunud nädalavahetus oli veel äärmiselt soe ja suvine, siis nädal algas juba läbi öö kestva vihma ning läbi päeva kimbutavate hoovihmadega. Olime pikkadel jaanipühadel tegelikult juba maasikaid talveks varunud mitmet erinevat viisi, siis ega küll küllale liiga ei tee ja värskeid saab ju alles aasta pärast, seega otsustasime sügavkülmavarusid veelgi täiendada. Maasikakast laual tähendas et on ka aeg üks kook teha. Kuna rabarber ka väikest viisi veel aias eksisteeris, siis saigi valitud mõnus maasika ja rabarberi kooslus. Tegevusviis koogil äärmiselt lihtne, ilmselt tavalises koduköögis kõik vajalikud ainedki olemas. Apelsin, lisaks maasikatele ja rabarberile, annab mõnusa lisa maitsenüansi.


Vaja:
400g maasikaid
400g rabarerit
0,5dl suhkrut
1 apelsini riivitud koor ja pressitud mahl

150g võid
2dl suhkrut
3 muna
3dl jahu
1tl küpsetuspulbrit
0,5dl piima

Tükelda rabarber (vajadusel ka koori) ja maasikad ning tõsta võitatud ahjuvormi (26cm läbimõõduga või mitu väikest) põhja. Puista üle suhkruga ning riivi peale apelsinikoor ja pressi mahl.
Taina tegemiseks vahusta toasoe või suhkruga, lisa ükshaaval, samal ajal pidevalt vahustades, munad. Sega omavahel jahu ja küpsetuspulber ning sõelu võivahu hulka. Viimasena lisa juurde piim ja sega kõik ühtlaseks tainaks. Vala tainas vormi, määri ühtlaselt laiali ning küpseta 200kraadises ahjus 30 minutit. Lase jahtuda. Serveeri koos klaasi külma piima või vaniljejäätisega. 

allikas: Maasikas salatites, kookides , hoidistes

reede, 1. juuli 2016

Tursamaksa võileivatort

Peale grillikraami, oli jaanilaual ruumi muudelegi asjadele. Siit üks lihtne kalaga võileivatort, mis on lausa soovitav eelmine päev juba ette valmistada ning serveerimise eel alles kaunistada. Kui tavaliselt ollakse harjunud et võileivatort on vähemalt kandiku suurune, siis see eksemplar mõnusalt/parajalt pisike, kuna tegemisel kasutatud leivavormi.


Vaja:
u 600g mitmeviljaröstsaia
2 karpi (a 230g) tursamaksa
1 sibul
2 keedetud muna
120g värsket kurki
150g tomateid
30g rohelist sibulat
1spl oliiviõli
1tl sidrunimahla
soola, pipart

Kaunistamiseks:
75g murulauguga toorjuustu
1 keedetud muna
50g värsket kurki
50g tomatit

Nõruta esmalt tursamaksakonservid ja haki kahvliga peenemaks. Haki sibul ning munad ja sega kalaga. Soovi korral maitsesta soola-pipraga.
Lõika kurk ja tomat väikesteks kuubikuteks, lisa hakitud roheline sibul. Sega eelnevale hulka õli ja sidrunimahl ning soovi korral maitsesta soola-pipraga.
Kata leivavorm toidukilega(nii et pärast saad ka kile peale panna tordile). Lõika saiaviiludelt koorik ära. Lao vormi põhja kiht saia ja kata see poole koguse tursamaksaseguga. Lao seejärel teine kiht saia, mis kata omakorda tomati-kurgi seguga. Pane seejärel taas kiht saia, ülejäänud kalasegu ning viimasena taas kiht saia. Keera toidukile vormi peale ja pane ööseks külma.
Serveerimiseks kummuta kook vormist välja, kata toorjuustuga ning kaunista hakitud tomati, kurgi ning munaga. Naudi!

allikas: Võileivatordid