pühapäev, 29. november 2015

Nuudliroog seafilee ja köögiviljadega

Olles küll korra Aasias käinud ja tegelikult alles nüüd lähiminevikus alles pipraid ja muud sellist kraami austama hakanud, siis on mulle väikestviisi selle regiooni köök meeldinud ka varem. Mäletan kui esimest korda sinna sattusin, siis oli kõik niii teistmoodi, aga samas maitsev ning eriline. Kuna väljas ulub ka vaid juba külm tuul ja lumigi annab endast üha rohkem märku, siis viimane aeg ka lauale veelgi rohkem ingveri-küüslaugu jm sellise maitsepaletiga asju tuua. Tuuli nuudliroog oli just selleks hea variant, ainult tükelda-ribasata koostisosad ja järjest pannil woki ning mõnus ning maitsev roog ongi valmis ja seda päris kiirelt. Esimest ampsu võttes oli ka tunne,et tõesti olen sattunud kuhugi mujale, soojale maale. Seekord jälgisin päris peenelt ka retseptis olevaid koguseid, aga teinekord paneksin kindlasti rohkem ingverit ja ei kardaks ka tshillilt proovida sinna sisse.



200g õhukesteks ribadeks lõigatud seafileed
200g nuudleid (Thai Choice traditsioonilised)
2spl maapähkliõli
2 hakitud küüslauguküünt
pöidlasuurune jupp peeneks hakitud ingverit
1 peenikesteks ribadeks lõigatud porgand
200g pruune või valgeid šampinjone, viilutatud
1 roheline õhukesteks ribadeks lõigatud paprika
1 punane õhukesteks ribadeks lõigatud paprika
1dl kanapujongit
peotäis mungoa idusid
rohelist sibulat
soola

Marinaad:
1tl sojakastet
väike suts seesamiõli
valget pipart, näpuotsaga

Sega marinaadiained ning aseta sealiha sinna sisse ja jäta 20 minutiks marineeruma. Valmista munanuudlid vastavalt pakendil olevale juhisele. Kurna ja tõsta kõrvale ootele. Kuumuta vokkpannil pool õlikogusest ja voki sealiha, kuni selle värv on muutnud. Eemadla pannilt ja jäta ootele. Kuumuta pannil ülejäänud õli ja voki küüslauku ning ingverit kuni need muutuvad aromaatseks. Lisa porgand, voki umbes minutijagu, siis lisa seened ja voki uuesti minutijagu. Lisa seejärel paprika, voki veel veidi ning kalla siis juurde ka ootel olnud liha, sool ja puljong ning kuumuta kõik koos läbi. Viimasena sega juurde nuudlid ja idud ning sega kõik läbi. Maitsesta vajadusel veel soolaga.  Puista peale ka rohelist sibulat ja serveeri kohe.
Kõht täis ja meel oli hea ning toas oli hiljemgi veel tunda mõnusat pähklihõngu.

allikas: Isetehtud. Hästitehtud

reede, 27. november 2015

Kilupirukas

Kalakehad on inimtoiduks olnud sajandeid. Seega on välja kujunenud ja kodumajapidamistes tarvitusel hulganisti kilukehade kulinaarseid retsepte ja erinevaid valmistamisviise. Tuntumad neist: külmutamine, soolamine, kuivatamine, praadimine, keetmine, suitsutamine, marineerimine, grillimine ja aurutamine. //Wikipedia//
Kuna meie laual on päris tihti vürtsikilu leivapealsena, siis pirukasse sai seda pandud esimest korda ja pettuda ei tulnud. Mõnus muna-kala-tilli kooslus, kuid  maitselt jäi minu jaoks veidi liigasoolaseks. Kas oli see seotud äkki sellest, et kasutasin konserv vürtsikilusid, mis said enne siis korralikult puhastatud või siis marinaadist, milles need kilud olid aega veetnud. Kokkuvõttes aga oli tulemus väga väga hea, teen teinekordki. Ideaalselt tegelikult sobilik nt Vabariigi Aastapäevaks.


Vaja:
500g pärmi-lehttainast
värsket rohelist sibulat (peotäis või kaks)
3-4 keedumuna
umbes 45 puhastatud vürtsikilu
tilli
2 toorest muna
100-150g vahukoort

Rulli taigen küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile laiali ning puista peale hakitud roheline sibul. Seejärel puista laiali hakitud keedetud munad, mille peale omakorda lao puhastatud vürtsikilud. Viimased puista üle omakorda hakitud tilliga. Klopi munad kausis lahti ja sega vahukoorega. Kalla saadud segu kilufileedele.
Küpseta 200kraadises ahjus u 20 minutit või kuni pirukas on kuldpruun.
Et soolasust mahendada serveerisin kõrvale hapukoore külmkastet.

allikas: MinuSahver

kolmapäev, 25. november 2015

Mustikavahukook

Kadripäev - 25. november, eesti rahvakalendri tähtpäev, mis on saanud nime Aleksandria pühaku Katariina mälestuspäeva järgi. Eestlaste jaoks on kadripäev olnud traditsioonirikas, näiteks pügati sel päeval lambaid ning oodati karjaõnne. Tüüpiline kadrirituaal nägi välja järgnev: mandri-Eestis kadripäeval aga mõnel pool ka kadripäevale eelneval hanipäeval ehk kadrilaupäeval mindi maskeerituna laulu ja pillimängu saatel küla peale käima. Uste taga küsiti tervituslaulu saatel luba tuppatulekuks. Luba saadud, usutleti pererahvast, esitati mõistatusi, lauldi, pritsiti vett ja visati vilja. Kui annid kätte saadud, lauldi tänulaulu ja minnes hüvastijätulaulu.

Kadripäeval tähistavad ka paljud nimepäeva, sest Katariinast on tuletatud päris palju nimesid ning nagu juba traditsiooniks saanud, siis kuna meil neid nimesid tööl ka jagub, siis kostitame ka teisi sel päeval. Mina valmistasin sedapuhuku siis ühe maheda mustikakoogi ja oma kätega korjatud mustikad palaval suvepäeval teevad koogi minumeelest veel erilisemaks. Lihtne valmistada ning ahju ka ei vaja.



Vaja:
150g šokolaadiküpsiseid
75g võid

200g külmutatud mustikaid
3 munakollast
1dl tuhksuhkrut
5 zelatiinilehte
300g hapukoort
2dl 35%list koort

Purusta küpsised peeneks puruks ning sulata või. Sega need omavahel kokku ja suru saadud mass küpsetuspaberiga kaetud 20cm lahtikäiva koogivormi põhja.
Sulata mustikad ning püreesta. Vahusta munakollased koos tuhksuhkruga kohevaks heledaks vahuks. Ühenda mustikad munavahuga. Pane zelatiinilehed 5 minutiks külma vette likku, pigista seejärel kuivaks ning sulata kastrulis madalal kuumusel vedelaks. Lase veidi jahtuda ning nirista pidevalt segades mustika-munasegu hulka. Lisa seejärel massile hapukoor ning vahustatud koor. Sega vaikselt läbi. Vala saadud mass põhjale ning aseta külma vähemalt 5ks tunniks.
Serveerimisel kaunista meelepäraselt, nt mustikate vm marjadega.

allikas: Koogikalender 2016

esmaspäev, 23. november 2015

Cheddari-lõhepirukas

Lõhelt mõnus suitsumaitse ning juustult põnev mekk, kuna tegu on veidi intensiivsema maitselise isendiga. Kokku annavad need omapärase ja maheda maitsega piruka, mida lihtne valmistada ning himu tarbida ja tarbida, kuniks kõik on otsas.


Vaja:
100g võid        
½tl soola                        
3 tassi jahu                    
1 munakollane              
1spl vett

Täidis:
250g Cheddar juustu
3,3dl toidukoort
2 muna
pipart
100g lehtspinatit
100g külmsuitsulõhet


Põhja valmistamiseks pane või, sool ja jahu kaussi ning sega ühtlaseks. Lisa munakollane, külm vesi ning sega. Suru saadud tainas 24cm läbimõõduga pirukavormi põhja ning äärtele. Tee kahvliga tainasse augud ning küpseta 200kraadises ahjus 15 minutit. Kuniks põhi eelküpseb valmista ette täidis. Riivi Cheddar juust, sega ühtlaseks massiks koos toidukoore ja munadega, maitsesta värskelt jahvatatud pipraga. Pese ja kuivata spinat. Aseta eelküpsetatud põhjale külmsuitsulõhe tükid ja spinatilehed (jäta mõned lehed kaunistuseks). Vala seejärel põhjale täidis ja küpseta 175 kraadi juures 35 minutit, kuni pirukas saavutab kuldkollase värvuse. Lase enne söömist veidi jahtuda.

allikas: naine24.postimees

laupäev, 21. november 2015

Tulised kanatiivad traditsioonilises Lousiana kastmes

Laupäevaõhtu, väljas sajab lumelaadset ollust, kõle sügis on võtnud maad. Need kanatiivad koos kastmega on just õiged soojendamaks ihu ja meelt. Vürtsikust saab igaüks ise timmida, mida tulisem, seda soojem:).


Vaja:
kana pooltiivad (kogus vastavalt sööjate arvule)
või
Lousiana kaste (Stockmannis täitsa saadaval erinevad versioonid)
sool, pipar,
jahu
õli

Sega kausis/taldrikul jahu, sool, pipar. Sega läbi ning paneeri selles pooltiivad. Aja õli kuumaks ning friti tiivad mõnusalt krõbedaks. Veendu, et ka liha üleni läbi küpseks. Kui frittida ei ole mahti, siis aseta ahjuplaadile ja kuumuta ahjus või prae pannil. Kuniks kana küpseb, valmista kaste. Sulata või ning sega kastmega - idee on selles, et võiga reguleeritakse vürtsikuse astet, seega alusta pigem vähema, kui rohkemaga. Kui oled saavutanud enda jaoks meelepärase vürtsikusastme ja pooltiivad küpsenud, siis variant:
1. kalla kaste valmis pooliitbadele ning naudi
2. kalla kaste eraldi nõusse ning dipi krõbedaid tiibu sinna sisse ja naudi


neljapäev, 19. november 2015

Peedi-kitsejuustuküpsetis

Peet ja kitsejuust, see on üks taevalikke kooslusi. Peete keedan tavaliselt hea hulga ning tarvitan siis erinevates roogades. Ühel päeval lihtsalt ahjuliha kõrvale, teinekord jällegi omaette pirukana või kotlettidena. Variante on väga palju. Siit tulebki üks lihtne ja maitsev pirukas.



Vaja:
200g jahu (mina kasutasin täisterajahu)
100g külma võid
suts soola
1tl hakitud tüümiani
2-3spl külma vett

Täidis:
400g keedetud peeti
3spl võid
2 punast sibulat
3/4 tl soola
4spl palsamiäädikat
2-3spl hakitud värsket tüümiani
1spl suhkrut
100-200g pehtmet kitsejuustu

Kate:
2 suuremat muna
1,5dl vahukoort
1/2tlk muskaati

Põhja jaoks sega kokku (lihtsaim viis köögikombain) jahu, külmad võitükid, sool ja tüümian leivapuru laadseks massiks. Lisa külm vesi, vormi palliks, mähi toidukilesse ning jäta külma 20minutiks.
Võita 24-26cm läbimõõduga lahtikäiva põhjaga pirukavorm ning suru tainas põhja ja äärtele. Kata küpsetuspaberiga ning täida kuivatataud ubade-herneste või selleks ettenähtud spetsiaalsete keraamiliste ubadega. Küpseta 15minutit, eemalda paber kuivainetega ning küpseta veel 18-20minutit.
Vahepal kuumuta pannil või ja prae selles õhukesteks viiludeks lõigatud sibulad soolaga 6-8minutit, kuniks sibul on kuldne. Lisa riivitud peet, palsamiäädikas, tüümian ja suhkur. Sega ja prae veel 10minutit, kuni täidis on siirupjas ja tihe.
Klopi kokku katteained. Laota eelküpsetatud põhjale täidis, mille peale laota tükeldatud kitsejuust ning vala üle munaseguga.
Küpseta umbes 35minutit, kuni täidis kenasti tahenenud ja kate pealt jumekas.
Serveeri meelepärasega.

allikas: Toit&Trend nov-dets2015

teisipäev, 17. november 2015

Pirni-banoffe

Kuna vajasin midagi kiire ja lihtsa valmistuviisiga ning soovituslikult ilma ahjuta, siis see kook tundus just see õige. Kõik oligi õige ja hea, kuid sain ka antud koogi näol korraliku õppetunni, et alati ei tasu teha asju liiga vara. Nimelt tegin antud koogi valmis neljapäevasel õhtul, kuna oli ette teada et reedel lihtsalt vaba momenti ei leidu ja laupäeval oli koogiga vaja üllatada vanaema ning tema külalisi millegi maitsvaga sünnipäeva puhul. Alguses oligi kõik ilus, aga kui järgmisel päeval külmiku avasin siis oli põhjale läinud kondenspiim-kompotipirnivedelik välja imbunud ja oh seda vandumist selle koristamisel. Peale seda tundus kõik justkui korras olevat, kuniks ma selle enne peole suundumist taas ette võtsin, et šokolaadi peale riivida. Seda va vedelikku oli taaskord kenake hulk välja imbunud. Olin täitsa hämmingus, kas midagi üldse enam lauale anda on, aga kiire kontroll näitas, et õnneks on, lihtsalt küpsisepõhi polnud ehk nii krõmps kui oleks võinud olla, aga maitses hää ja viimased riismedki kraabiti kokku. Aga, mida ma õppisin: 1. hoia küpsise ja või segu külmikus veidi kauem, enne kui paned peale midagi vedelamal kujul; 2. Ära tee ikkagi väga pikalt asju ette

Aga lõpp hea, kõik hea. Kook sai söödud ja kõik kiitsid.


Vaja:
300g Digestive'i küpsised
100g sulatatud võid

397g keedetud kondenspiima
250g vahukoort
150g Kreeka jogurtit
4tk kompotipirni

Vooderda 24cm lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga ja määri servad võiga. Purusta küpsised peeneks ja sega sulavõiga. Vajuta saadud mass tihedalt vormi põhja ja paari sentimeetri kõrgusele äärtele.Hoia pool tundi külmas. Määri seejärel keedetud kondenspiim ettevaatlikult põhjale, laota peale viilutatud pirnid. Vahusta vahukoor, sega jogurtiga ja kata kondenspiimakiht massiga.
Serveerimisel riivi peale tumedat šokolaadi.

allikas: Toidutare

pühapäev, 15. november 2015

Õuna kitsejuustupirukad

Mõnusalt krõbedad ja kreemja sisuga pirukad. Paneb ka suuremad kitsejuustu mittearmastajad ahmima ja juurde küsima, kuna toorjuustu näol on maitse palju mahedam kui tavapärase kitse-valgehallitusjuustu näol. Kui muidu on räägitud et pirn ja kitsejuust on taevalik liit, siis tegelikult ei tasu ka õuna peljata, sobivad ülimalt hästi kokku ja nendest pirukatest said vaieldamatult minu uued lemmikud. Parimad soojalt.



Vaja:
500g lehttainast
125g kitsepiima toorjuustu (võib asendada ka maitsestamata toorjuustuga)
1,5dl suhkrut
1 muna
0,75dl vahukoort
vanillisuhkrut
3-4 haput õuna
2spl suhkrut pealepuistamiseks

Lõika tainas kuueks ringiks. Määri 10cm läbimõõduga vormid võiga ja tõsta neisse tainas, nii et see katab ka ääred. Hõõru kitsejuust, suhkur, muna, vahukoor ja vanillisuhkur ühtlaseks massiks ning jaga vormidesse. Koori õunad, lõika õhukesteks viiludeks ja laota juustusegule. Raputa peale pisut suhkrut. Küpseta 200kraadises ahjus 20-25 minutit. Võta ahjust, kata fooliumiga ning lase 10 minutit enne serveerimist jahtuda.


allikas: Õunatoidud salatitest magusani


reede, 13. november 2015

Pikkpoiss munaga

Pikkpoiss on tegelikult ülilihtsa valmistusviisiga ning maitsev suutäis. Seda saab teha erinevate sisude või maitsetega. Olen isegi eelnevalt siia postitanud nii pikkpoiss feta ja porgandiga kui ka pikkpoisi paprikasalsaga ja neid variante oleks kindasti veel. Kuid siit üks vahva, justkui peidetud aardega variant.


Vaja:
600g hakkliha
1 sibul
soola, pipart
5-6 keedetud muna
75g hapukoort
3spl riivsaia

Sega hakkliha hakitud sibula, hapukoore ja riivsaiaga. Maitsesta soola ja pipraga. Tee hakklihasegu pooleks ning vormi kätega küpsetuspaberi peal ca 1cm paksusteks ühesuguse kujuga ristkülikuteks. Lõika keedetud ja kooritud munadel otsad ära, et neid saaks hästi üksteise kõrvale panna ning aseta need ühele ristkülikukujulisele hakklihamassile. Seejärel kata teise hakkliha ristkülikuga, nii et munad jäävad ilusti keskele. Näpi otsad korralikult kinni ning vormi kätega sobiv kuju. Paki pikkpoiss fooliumisse, jäta pealt avatuks ning aseta see leivavormi.
Küpseta 180 kraadises ahjus 20-25 minutit.

Serveeri meelepärasega. Meil oli selleks kartuli-porgandi tamp.

allikas: Kokkama.ee

kolmapäev, 11. november 2015

Tallinn Restaurant week 2015 - La Tabla

Juba viies aasta toimus selline vahva üritus nagu Tallinna Restoranide nädal, mis seekord siis leidis aset 1-7.november ja nagu ikka tuli leida mõni koht, mida uudistama minna. Seekord oli meie valikuks päris kodulähedane LaTabla, mille avamispüüdlusi me olime kõrvalt näinud juba päris pikka aega. Viimast siis pigem majast mööda jalutades ja oodates, et millal omati see koht avatakse. Kuna tegemist on Ladina-Ameerika kööki pakkuva kohaga, olime väga põnevil, kuna vürtsid meile meeldivad. Ja pettuda ei tulnud, kõik mis antud õhtusöögimenüüs kavas oli, oli ülimaitsev ning ma põhimõtteliselt veeresin koju, kuna kõht sai väga-väga täis. Oleks teadnud, oleks eelnevad toidukorrad lihtsalt vahele jätnud:).

Õhtusöögimenüü koosnes siis:

Värskelt tehtud guacamole, tomati salsa, oapüree koos omatehtud tortilla laastudega 

Valge marliini ceviche bataadipüreega 

Musta Anguse flank steak koos chimichurri, ahjukartulite, tsitruse-fenkoli-peedi-koriandri salatiga


Hõrk šokolaadikook maasika-kookoshelbe salsa ja rabarberimoosiga

Tortillalaastud ja seal juures olevad kastmed, imelised. Minule isikliult meeldisid enim salsa ja guacamole, samas kaaslasele imponeeris enim uba. Ceviche oli mõnusalt vürtsikas, kuid mida tasakaalustas mahe bataadipüree. Steak - liha lihtsalt sulas suus. Kui tellisime liha mediumina, siis oli ka medium kuni roa lõpetamiseni. See nüanss üllatas mind väga, kuna meie Eesti söögikohtade suurim probleem minu meelest on siiski jätkuvalt liha küpsusastme tabamine. Ma ei räägi loomulikult kõigist kohtadest, on väga häid ja edumeelseid selles osas, kuid paraku leiab siiski kohti, kus sellest lugu ei peeta või lausa isegi ei uurita tellimust võttes, kuidas liha soovitakse. See teeb meele kurvaks. Kuid arvestades LaTabla'st saadud maitseelamusi, siis soovin neile jõudu ja loodetavasti kvaliteet ei kuku. Lähen sinna tagasi head emotsiooni ja maitseelamusi saama teinekordki, kuid ilmselt mõne käigu siiski jätaksin vahele:).

neljapäev, 5. november 2015

Kanapirukas sinihallitusjuustu ja ananasssiga

Natuke näppimist, tükeldamist, hakkimist ning praadimist ning valmis see imemaitsev kanapirukas olema peakski. Vähemalt meil see ühel kiiret tööpäeva lõpetaval õhtul juhtus. Enne serveerimist lase kindlasti jahtuda, muidu võib sisu taldrikule laiali valguda ning teiseks oht suu ja keel kõrvetada. Veidi kannatust ja saabki nautida.


Vaja:
3dl jahu
150g 82% võid
soola
3spl vett

300g kanafileed
1 sibul
1 paprika
1 väike ananassikonserv
100g  sinihallitusjuustu
1 muna
200ml vahukoort
200g riivjuustu

Näpi või, jahu, sool ning vesi purutaoliseks massiks. Kata ümara vormi põhi ja ääred taignaga. Tükelda kanafilee ning pruunista, lisa ka tükeldatud sibul ja paprika, prae ca 5 minutit. Sega juurde ananassikonserv, hallitusjuust ja vahukoore-munasegu ning viimaks riivjuust.
Küpseta põhja 200kraadises ahjus 10 minutit, kalla seejärel peale täidis ning küpseta veel 20 minutit või kuni pirukas on pealt kuldpruun ning tahenenud. Lase veidi jahtuda ning naudi!

allikas: tere.ee

pühapäev, 1. november 2015

Õunaroosid

Õunaroosid on viimasel ajal olnud ülimalt populaarsed, eks hooaeg ka soosib. Kuna päris mitu retsepti on veebis ringlemas olnud, siis olin enda jaoks "salvestanud" tallele just selle. Efekt oleks muidugi suurem punase koorega õuntega, aga kui neid võtta polnud, ajavad asja ära ka teised. Valmivad päris lihtsalt ja silmailu garanteeritud.



Vaja:
400g lehttainast
2 õuna
2-3spl kaneelisuhkrut
1/2 sidrunit
keeva vett

serveerimiseks tuhksuhkrut

Rulli tainas veidi õhemaks. Lõika umbes 4-5 cm laiused ribad ning raputa üle kaneelisuhkruga. Puhasta õunad ning viiluta õhukesteks viiludeks. Pane kaussi, pigista peale sidrunist mahl ja vala üle keeva veega. Hoia õunaviile mõned minutid kuuma veega kaetuna, kuni need muutuvad elastsemaks. Arvestada võiks, et liiga kaua kuumas vees hoides tuhmub paraku värv. Aseta seejärel õunaviilud tainariba ülemisele servale, pool õunaviilust üle taina ääre. Seejärel tõsta alumine serv peale nii, et õunad jäävad kahe tainaserva vahele ja paistavad ääre vahelt välja. Keera tainariba otsast alustades rulli ja aseta muffinivormi. Lase pisut kerkida ja küpseta 200kraadises ahjus 20 minutit või  kuni tainas on kuldpruun.
Lase jahtuda ja puista peale tuhksuhkrut.



allikas: D-kokaraamat